La încheierea stagiului centralizat, Metalurgistul Cugir a pierdut pe „Parc”, într-o partidă de verificare cu divizionara terță Sănătatea Cluj, în distribuția „virușilor verzi” fiind jucători cu experiență precum ex-dinamovistul L. Goian, D. Roman, D. Matei sau Tilincă.

Unicul gol al jocului a fost înscris în minutul 79 de nou-intratul Tischiță, șut de la marginea careului la care N. Bănică a alunecat. În precedentele două amicale, Metalurgistul a învins pe CS Ocna Mureș 4-3 și CS Hunedoara, scor 2-0

Căldura și-a pus amprenta pe evoluția combatantelor, dar și așa prima repriză a fost colorată de câteva oportunități, cea mai importantă fiind bara lui L. Itu (15) – din lovitură liberă. A replicat L. Goian (22) – șut peste, iar Lăzăreanu a scos spectaculos lovitura de cap trimisă de B. Lemac (27). Ultima oportunitate a mitanului întâi a fost irosită de R. Dicu (45) – șut alături din apropiere.

A oficiat o brigadă din Hunedoara, întrucât arbitrii din Alba nu au dorit să conducă un joc de pregătire, deși AJF Alba a căutat să găsească soluții, dar nu a identificat doritori. Antrenorul Călin Moldovan i-a testat pe juniorii Cercel (Sporting Roșiori), Jipa (LPS Buzău) și Copilași (Pandurii Tg. Jiu), căutările continuând la acest capitol.

Metalurgistul: Crivăț – Cercel, Itu, Șt. Radu, Vărărean – Șaucă, L. Tudor, Dican, R. Dicu – Necșulescu – B. Lemac; la reluare N. Bănică, Jipa, I. Tătaru, M. Neagu, Vaștag, M. Codrea, Făgărășanu, Copilași, Vîjdea (a împlinit azi 17 ani); au absentat din motive medicale G. Goronea, Mihaiu și Șuteu. Antrenori Călin Moldovan și Lucian Itu.

Sănătatea: F. Lăzăreanu – D. Bucur, D. Matei, L. Goian, Creț – Budean, Lupu, P. Cristian, Tilincă – Ceaca, D. Roman; rezerve Kerecheș, Pintea, Șoimușan, Crișan, Beldean, Tischiță. Antrenor Csaba Kiss.

Miercuri, 8 august, de la ora 11.00, Metalurgistul Cugir va juca, tot pe propriul teren, cu CNS Cetate Deva.

[nggallery id=5978]

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]