FOTO, LIVE-TEXT, Unirea Alba Iulia – Unirea Tăşnad 1-1 (0-1) | Remiză pe „Cetate” între Uniri…

Remiză pe „Cetate” în duelul Unirilor Alba Iulia și Tășnad, scor 1-1 (0-1), în etapa a 9-a a Seriei a 5-a. Nou-promovata surpriză a deschis scorul prin Faur (20), iar “alb-negrii” au restabilit egalitatea prin Al. Giurgiu (57) și au dominat copios actul secund. Combatantele veneau după trei succese la rând și au terminat la egalitate, după un joc în care sătmărenii au dovedit de ce sunt pe poziția a treia.

Reușita lui Faur a făcut ca portarul unirist Cătălin Suciu să scoată mingea din plasă după 372 de minute, ultimul gol fiind la Reghin, în 16 septembrie, în etapa a 4-a.

*0-1, MIN. 20: FAUR a deschis scorul la prima acțiune periculosă, șut din întoarcere din 6 metri, după patrundere lui Szekely excelentă pe flancul drept

*1-1, MIN. 57: AL. GIURGIU a împins balonul în plasă din careul mic după o lovitură liberă executată de Selagea, fază susceptibilă de ofsaid, primul gol stagional pentru fotbalistul venit după o absență de 5 etape

*Adorian Himcinschi: „Meritam mai mult decât un punct, am dominat tot meciul”

Nu ne convine egalul, întrucât am dominat tot jocul, ne-am creat ocazii, dar nu am reușit să dăm al doilea gol. Păcat că nu am învins, meritam să luăm toate punctele. Deși avem 4 jocuri în care nu am pierdut și am strâns 10 puncte, era important să ne impunem. Ne așteaptă un joc foarte dificil la „U” Cluj, unde vrem să ne vindem scump pielea, dar pentru asta trebuie să jucăm„, a explicat Adorian Himcinschi.

Adorian Himcinschi a efectuat două modificări la pauză: au intrat Apetri și An. David, au ieșit Schiau și Davidaș. După restabilirea egalității, o liberă a lui Selagea de la 16 metri (65) a fost respinsă de Cherecheș. În minutul 70, tot Selagea a executat pe lângă bara stângă o altă lovitură liberă de la 22 de metri. Jocul s-a schimbat total, „alb-negrii” dominând confruntarea. Fulea (76) a tras pe lângă de la 20 de metri, iar apoi Selagea (78) a preluat în careu și a șutat pe lângă. Dominarea se intensifică, dar Al. Giurgiu (80) este blocat în centrul careului. O nouă „torpilă” trimis de Fulea (84) a fost respinsă cu greu de portar

În minutul 35, Ciul a avut o mare ocazie de a majora avantajul, dar a tras peste din 15 metri. Gazdele au prima ocazie un minut mai târziu, când Cherecheș a respins reluarea cu capul trimisă de Al. Man sub bară! Amfitrioni pot restabili egalitatea în minutul 40, când Tat a șutat în diagonală pe lângă bara stângă! 0-1 la pauză

*Lipsesc I. Grozav și B. Ștef

Echipe de start: *Unirea Alba Iulia: Căt. Suciu – N. Rus (63, F. Morar), Al. Man, Matei, Al. Giurgiu – Fulea, Selagea, Schiau (46, Apetri), Tat – Davidaş (46, An. David), Lăsconi; rezerve Petric, Scrob, Onacă, Cr. Păcurar. Antrenor Adorian Himcinschi.

*Unirea Tășnad: R. Cherecheș – Bercean, Vădan, Bălău, Parnău – R. Stanciu (84, Dascăl), R. Silaghi (88, Chivari) , K. Szekely (73, Vereș), Ciul (55, Bolba), Cădar, Faur; rezerve A. Mureșan, Catuna, M. Silaghi. Antrenor Dacian Nastai.

*Avertismente: Bălău (69), Cherecheș (88)

Din motive medicale, din distribuția gazdelor lipsesc I. Grozav și B. Ștef, iar în distribuția oaspeților este incert M. Bălău, verdictul în cazul blăjeanului fiind dat după încălzire, în tribune fiind în jur de 400 de spectatori

Partida de vineri, de la ora 15.00, de pe “Cetate” reprezintă a doua rundă la rând cu o dispută între Uniri, după ce la precedenta reprezentaţie internă oaspete a fost formaţia din Dej. Nou-promovata revenită după 25 de ani în eşalonul terţ este revelaţia primei părţi a turului. Urcată pe ultima treaptă a podiumului, a produs marea surpriză a Seriei a 5-a, în etapa a 3-a, 2-0 cu „U” Cluj (unicul eşec al „şepcilor roşii)! Pe lângă experimentatul Marius Bălău (blăjeanul de 36 de ani), în efectiv sunt fotbalişti precum Ciul, Faur, R. Stanciu sau Cădar (al treilea marcator al seriei, cu şase reuşite), ce au trecut pe la Olimpia Satu Mare sau FC Zalău.

Arbitri Cl. Gaitin (Ghiroda), M. Botaş (Timişoara), Al. Ilie (Bocşa); observatori D. Jiga (Bistriţa), I. Duma (Sibiu).

[nggallery id=4738]

Voleiul din „Mica Romă”, la înălțime: Colegiul Național „Inochentie Micu Clain”, al doilea an consecutiv campioană la ONSS | Turneu semifinal de junioare, în „Alba Blaj” Arena

Voleiul din „Mica Romă”, la înălțime: Colegiul Național „Inochentie Micu Clain”, al doilea an consecutiv campioană la ONSS | Turneu semifinal de junioare, în „Alba Blaj” Arena, în 18-21 aprilie Echipa de volei feminin gimnaziu a Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” Blaj a câștigat turneul final de la Brăila și a devenit, pentru al doilea […]