FOTO, LIVE-TEXT: Metalurgistul Cugir – Industria Galda 2-1 (1-0) | Derby „de Alba” câștigat în prelungiri de gruparea de sub Drăgana!!!

Metalurgistul Cugir a învins Industria Galda, scor 2-1 (1-0),în ultimul derby „de Alba” al sezonului, golul victoriei marcat în prelungiri de Lang (90+3).

Cugirenii și-au respectat blazonul și au învins în ultimele secvențe, deși Circov (88) a egalat dintr-o lovitură liberă, devenită specialitatea casei, iar Industria era salvată.

O partidă extrem de spectaculoasă sub Drăgana, cu portarii Crivăț și Căt. Suciu în prim plan, găldeniii mai având de așteptat până în ultima etapă pentru a obține salvarea matematică

Marius Opric: „O victorie meritată, din punctul meu de vedere, după o partidă cu foarte multe ocazii, de ambele părți. Puteam tranșa mai repede soarta disputei, însă a trebuit să ateptăm până în prelungiri pentru a ne impune”

Paul Ciucă: „Este supărător eșecul. Cred că am făcut cel mai bun joc din istoria întâlnirilor cu Metalurgistul Cugir în Liga a 3-a. Ne-am bătut joc de ocazii, și adversarii au avut situații periculoase, dar cred că ale noastre au fost mai clare. Ne vom juca șansele etapa viitoare, suntem singuri de locul 12, dar trebuie să așteptăm fluierul de final al sezonului pentru a afla dacă ne salvăm. Am spus-o că totul se va decide în ultima etapă. Întâlnim Reșița, deja promovată, care poate fi motivată din altă parte, sau în vacanță, ne vom bate până la capăt

min. 10, 1-0, gol Cugir! Cîrstean deschide scorul pentru gazde cu un sut din careu, la coltul scurt, după centrarea lui Vitinha

*1-1, MIN. 88: CIRCOV aduce egalarea după o lovitură liberă de la 17 metri, peste zid, în dreapta lui Crivăț, mijlocașul punctând pentru a două rundă la rând din asemenea execuții, precedenta fiind contra Unirii Alba Iulia

*2-1, MIN. 90+3: LANG a marcat cu capul, din centrarea lui Vitinha!!!

*Șuteu, eliminat în minutul 85

Gazdele au rămas în inferioritate numerică, Șuteu fiind eliminat pentru primirea a două avertismente în trei minute, ultimul pentru un fault din spate la S. Fulea

Actul secund a debutat cu mare ocazie de egalare a amfitrionilor, Cercel (51) a șutat din 10 metri, însă Căt. Suciu a parat miraculos. I. Grozav (61) și-a încercat șansa de la 20 de metri, dar a șutat peste transversală. Cioară (64) a luat o acțiune pe cot propriu și după o cursă de aproximativ 50 de metri a fost blocat de Crivăț în careul mic. Cercel (68) nu a reușit să majoreze scorul, din zonă centrală. În minutul 73, Paul Ciucă a schimbat trei jucători! Crivăț face minuni între buturi: a repins de lângă bară șutul lui D. Lupșan (74), iar apoi a parat reluarea lui Puha, din careul mic. Ratările mari se mută la poarta lui Căt. Suciu: cap Cîrstean (79), alături, din careul mic, situațe urmată de voleul lui Șuteu (81) – alături

min. 2  Vitinha trimite putin peste bara transversala. Găldenii au o primă ocazie mare de a egala însă Cioară (21) a reluat peste bară, cu capul, din careul mic, după cornerul lui Circov, iar peste trei minte D. Lupșan a trimis cu capul alături. Oaspeții mai au două oportunități majore: Cioară (25) – șut din careu parat de Crivăț, iar după lovitura de colț, D. Lupșan a trmis alături de la 18 metri. În replică, Vitinha (27) a șutat puțin pe lângă bara stângă, de la marginea careului, după o acțiune inițiată de P. Păcurar, O altă intervenție excelentă Crivăț, ce a respins reluarea lui S. Mureșan, din 6 metri (38). Se joacă pe contre, într-un minut fiind ocazii la ambele buturi: șut Cercel de la 16 metri boxat de Căt. Suciu, iar pe contraatac, S. Mureșan, scăpat singur a trimis alături de la marginea careului, Crivăț fiind ieșit dintre buturi (42)

Echipe de start:

Metalurgistul: Crivăț – Dohotariu, Lang, Itu, Vărărean (90+2, G. Goronea) – Cercel (75, Șuteu), Dican, I. Grozav, Vitinha – P. Păcurar – Cîrstean; rezerve Vâjdea, M. Neagu, Dicu. Antrenori Marius Opric și Lucian Itu.

Industria: Căt. Suciu – Frențiu, Haiduc, S. Fulea, Circov– Gergely, D. Lupșan, Al. Costea (75, Baghiu), Adam (73, Puha) – Cioară (73, D. Sîrbu), S. Mureșan (73, G. Scheau); rezerve Iancău, D. Stoia, R. Trif. Antrenor Paul Ciucă.

Arbitri: M. Ardelean (Arad), Al. Filip (Timișoara), R. Mereș (Cluj-Napoca) Observatori Fl. Hîncu (Brașov), S. Găman (Tg. Jiu)

Avertismente: Dohotariu (53), Dican (76). Șuteu (83, 85)/ S. Fulea (28), Circoov (34) *Cartonaș roșu: Șuteu (85)

[nggallery id=7119]

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]