Derby din toate punctele de vedere sub Drăgana, primele două clasate din Seria a 9-a oferind un meci peste nivelul eșalonului, cu o asistență numeroasă, peste 700 de spectatori.

CS Hunedoara s-a impus în fieful “roș-albaștrilor”, scor 3-1 (0-1, cu o derulare a ostilităților identică cu meciul tur, cu o revenire de senzație în startul reprizei a doua, cu reușitele lui Arnăutu (47) și A. Roșu (49), albaiulianul aflat la prima reușită sub comanda lui Maxim. Tot Roșu a pasat decisiv în minutul 87, pentru execuția simplă a lui L. Buș. Liderul s-a clatinat în prima repriză, fiind condus încă din minutul 2, când “torpila” lui Al. Rus s-a surprins pe Mociu, însă hunedorenii au remontat spectaculos, cu amendamentul acelui penalty neacordat gazdelor în minutul 24, la scorul de 1-0 (fault asupra lui Nicula, urmat de bara lui Udrea).

La prima reprezentanție în fața fanilor în 2022, Metalurgistul Cugir pierde primul meci pe teren propriu în acest sezon, nu se regăsește în acest an, când a cules un singur punct în 3 întâlniri. „Două reprize diametral opuse! E păcat că am pierdut. După prima repriză, nicidecum nu puteam să cred că o să fim învinși. Nu înțeleg de ce am căzut așa în startul reprizei secunde. E păcat, la fotbal îți trebuie și șansă, dar la fel ca la Cluj, am picat după ce am primit gol. Era frumos să stopăm imbatibilitatea Hunedoarei, dar până la urmă noi avem treabă cu Unirea Ungheni, cu care ne batem la locul secund„, a declarat Lucian Itu.

„Un meci ce a avut de toate, într-o atmosferă frumoasă. Un joc pe contre, început prost de noi, putea fi 2-0 pentru adversari la finele primei reprize. La pauză am reglat ce trebuia și am întors scorul rapid. Andrei Roșu este un copil în care cred, are calitate, a revenit cu gol și pasă de gol după o accidentare„, a spus Florin Maxim

1-0, MIN. 2: AL. RUS deschide scorul cu un șut în diagonală de la 25 de metri, șut la care portarul Mociu a avut partea sa de vină

*1-1, MIN. 47: ARNĂUTU a reușit egalarea cu o reluare cu capul, la centrarea lui L. Buș

*1-2, MIN. 49: șut sub bară a albaiulianului A. ROȘU, după ce a driblat doi adversari

*1-3, MIN. 87: L. BUȘ finalizează simplu, după o pasă perfectă de la Roșu.

M. Lupu (59) reluare cu capul peste din 6 metri. Jairo (67) a fost la un pas de autogol, după o fază încinsă. Garutti (72) a reluat cu capul, a prins Opric. Jairo (78), a trimis puternic, peste, din 8 metri, cu capul

La reluare, Hunedoara a întors scorul în doar 4 minute, al doilea gol fiind marcat de albaiulianul Andrei Roșu, la prima reușită în „alb-albastru”. Florin Maxim, nemulțumit de primele 45 de minute, a făcut 4 înlocuiri la pauză.

Ocazie de egalare, șut L. Buș (9) în transversală, iar apoi Arnăutu a reluat cu capul în brațele lui Opric. Fază fierbinte la buturile oaspeților: Nicula a fost busculat de portarul Mociu (faza clară de penalty, avantajul nu s-a concretizat), s-a lăsat jocul să continue, iar Udrea a trimis în stâlpul drept (24)! Nicula (35) a șutat peste din 12 metri. Jairo (44) a trimis cu capul, pe centru, după un corner. Deak (81) a respins de sub bară lovitura liberă executată la colțul scurt de P. Păcurar

Peste 700 de spectatori prezenți la derby, între care 100 de suporteri hunedoreni.

Meci de gală la Cugir, între combatantele ce au dominat acest sezon, în fapt prima apariție în fața fanilor în acest an pentru elevii lui Lucian Itu ce au în față prima clasată ce mizează pe doi tineri jucători din Alba: zlătneanul Antonio Bradu (împrumutat de la Rapid) și albaiulianul Andrei Roșu (achiziționat de la CSC Șelimbăr).

În această primăvară hunedorenii au maximum de puncte din disputele de la Reghin și acasă cu Unirea Ungheni, fără a primi gol. În schimb, metalurgiștii simt cum le suflă în ceafă Unirea Ungheni (la 5 puncte în spate), fiind într-o oarecare scădere de turație întrucât au acumulat numai două puncte în ultimele 3 partide, în precedenta întâlnire consemnându-se a doua înfrângere a sezonului, 1-2 la Cluj, cu Viitorul. Se anunță o confruntare atractivă, cu puncte importante puse-n joc, între cele două fruntașe mai urmând alte 3 confruntări, în play-off.

Echipe de start:

Metalurgistul: R. Opric – Al. Rus, Vlădia, I. Grozav (76, Cocan), Vitinha – Șaucă/ cpt, Boldea, Udrea, Nicula (77, Andriuc) – P. Păcurar, M. Lupu; rezerve Perjeriu – L. Contra, L. Itu, S. Itu, Haj, Selagea, Șuteu. Antrenor Lucian Itu.

CS Hunedoara: Mociu (46, Deak) – F. Iacob, Garutti, Jairo, Motta – Simon (46, R. Cristian), Giura (46, Roșu), Bradu,  A. Dumitru (46, Hergheligiu), Arnăutu (85, A. Vlad), L. Buș/ cpt; rezerve D Mitran. Pocioian, Bedea, Trășcan. Antrenor Florin Maxim.

Arbitri: Cl. Ștef, C. Bojan, Al. Cozma (toți Tg. Mureș) Observatori M. Bordean (Sibiu), Al. Gherghe (Făgăraș)

Avertismente: Vitinha (64). Șaucă (90)/ R. Cristian (58)

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]