FOTO, LIVE-TEXT: Metalurgistul Cugir – ACS Tg. Mureș 2-1 (1-1) | Antrenorul Lucian Itu, pasă decisivă pentru golul victoriei

Metalurgistul Cugir a trecut de nou-promovata ACS Tg. Mureș, scor 2-1 (1-1), în runda a 11-a a eșalonului terț, gruparea de sub Drăgana reușind să remonteze handicapul din minutul 2.

Iarăși antrenorul Lucian Itu a fost determinant pentru “roș-albaștri”, cu o pasă decisivă la reușita lui Vlădia (73, primul gol stagional), asta după ce runda trecută veteranul atacant de 44 de ani marcase un gol de generic la Ungheni, confirmând arhicunoscutul proverb “cine n-are bătrâni, să-și cumpere”

Metalurgistul a controlat ostilitățile, a dominat clar, chiar dacă a început jocul cu handicap (singura oportunitate a vizitatorilor, până la lovitura liberă respinsă de Perjeriu în prelungiri), a repurtat a 4-a victorie consecutivă în fața fanilor și a urcat pe podiumul Seriei 9.

*Lucian Itu: „Mai sunt și meciuri câștigate când nu joci bine”

„Un succes greu conturat, am fost obosiți, le-am și spus la pauză că avem o viteză în minus. Mai sunt și meciuri câștigate chiar dacă nu joci bine. Nu a contat că am fost conduși din start, întrucât am egalat repede și eram încrezători. Adversarii au fost mai tineri, noi de două jocuri evoluăm cu fotbaliști mai în vârstă, care au și alte servicii, mai și muncesc, 3 sferturi dintre jucători pregătesc și grupe de copii. Cât îl țin picioarele pe Lucian Itu se mai ajută si singur… Problema fotbalului nostru nu e la Liga 3, vedem ce se petrece în Liga 1 și tot în jos mergem. La noi la Cugir aria de selecție e restrânsă„, a punctat Lucian Itu.

*0-1, MIN. 2: GLIGA scăpat singur frontal îl depășește mult prea ușor pe Vlădia și punctează la prima acțiune notabilă

*1-1, MIN. 10: ȘAUCĂ, piruetă la 8 metri și șut în diagonală, după centrarea deviată venită din stânga, de la Neagu

*2-1, min. 73: VLĂDIA; cap din 5 metri, la cornerul executat de L. Itu

Cocan (57) – acțiune individuală, încheiată cu un șut pe lângă vinclul stâng. Gazdele efectuează 4 înlocuiri în minutul 64, între cei intrați regăsindu-se antrenorul Lucian Itu, în postura de atacant. Caliani (66) – respinge din 2 metri o centrare spre Șaucă, aflat în fața porții goale. Tirla (83) -șut într-un apărător, din poziție favorabilă. la ultima fază, în careul cugirean a urcat și portarul Molnar, iar Perjeriu a respins șutuui lui Ungur (90+4)

Ocazie Cocan (4) de a restabili egalitatea, reluare cu capul în brațele portarului. Scăpat singur cu Molnar, Udrea se încurcă în balon (25)

Amfitrionii îl au între buturi pe Cristian Perjeriu (n. 2004), la primul joc stagional și a doua prezență în eșalonul terț. Puțini spectatori, în jur de 100 de persoane, deși vremea este excelentă pentru această perioada a anului

Elevii lui Lucian Itu se întorc în fața fanilor după două deplasări și vizează toate punctele, pentru a reveni pe podium.

În distribuția gazdelor vor reveni, după suspendări, Boldea și Udrea, dar vor lipsi Vitinha (a primit două etape după “roșul” de pe “Cetate”), și, din motive medicale, Csapo și Dohotariu. În duelul din această toamnă a fost remiză în fieful nou-promovatei, scor 2-2, după ce cugirenii au condus cu 2-0 la pauză.

Echipe de start:

Metalurgistul: Perjeriu – Haj, S. Itu (64, Tîrla), Vlădia, M. Neagu (64, Șuteu) – Șaucă/ cpt, Boldea, P. Păcurar, Cocan (64, I. Grozav) – Udrea (84, Selagea), M. Domșa (64, L. Itu); rezerve Jisa, Bura, Tăban, N. Lazăr. Antrenor principal Lucian Itu.

ACS Tg. Mureș: Molnar – Greu, Circa, Al. Oprea,  Caliani – Csaki – Gliga (88, Veress),T. Moldovan/ cpt (46, Csala), Borbely (80, Ungur) Cotoi (73, Vecerdea) – Lupuleț; rezerve T. Negrușa, Mihaly, Potor, Csegoldi,  Z. Feher. Antrenor Suto Szillard.

Arbitri R. Bădărău (Hunedoara), Al. Turian (Zalău), K. Toth (Petrești) Observatori M. Zgovancu (Tg. Jiu), C. Mardan (Făgăraș)

Avertismente: Udrea (23), L. Itu (90+3)/ Caliani (35), Csaki (52)

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]