CSU Alba Iulia a reușit să țină în șah o repriză pe mult mai galonata formație RC Grivița București, pierzând pe terenul doi al Stadionului „Cetate”, scor 12-27 (12-10), într-un meci contând pentru etapa a 4-a a Diviziei Naționale de Seniori.

A fost cea mai bună prestație a sezonului pentru gruparea albaiuliană, ce a izbutit să conducă la pauză și chiar să marcheze două eseuri într-un singur joc, o premieră lăudabilă.

“Am știut că echipa noastră va da totul pe teren pentru un rezultat cât mai bun. Băieții au luptat cu o dăruire exemplară tocmai pentru a arăta tuturor cârcotașilor și „experților” că ne merităm locul în DNS. Ceea ce și am reușit. Am pus în dificultate Grivița conducând până în minutul 60. Suntem o echipa nouă, ce începe să se lege iar, de acum, sper că nimeni să nu ne mai desconsidere. Vom progresa și nimănui nu-i va fi ușor în meciurile cu noi. Promitem. Sunt mândru de acești băieți absolut fantastici, de această echipă, conturată cu mari dificultăți și adunată din prin toate părțile, acolo unde se află inima Ardealului și a țării: Alba Iulia! Mulțumim tuturor celor care ne susțin. Astăzi i-am simțit ca de fiecare dată parte din echipa noastră”, a puncat istoricul Marius Rotar, principalul artizan al înființării echipei de rugby în Alba Iulia.

La a doua reprezentanție internă din această ediție a celui de-al doilea eșalon valoric, formația din Cetatea Marii Uniri s-a ridicat la înălțimea unei asemenea partide de gală. Prima repriză a fost una greu de imaginat, amfitrionii reușind să puncteze rapid, în secvențele de început, printr-un eseu realizat de Florin Goge și transformat de Andrei Ștefan. Celor prezenți nu le venea să creadă, era 7-0, iar reduta albaiuliană a rezistat asaltului celor de la Grivița. Oaspeții au întors scorul prin două eseuri, concretizându-și dominarea, însă ultimul cuvânt l-a avut Vasile Băgăcean, cu un eseu (minutul 40), ce a stabilit rezultatul la mijlocul întâlnirii: 12-10. Un rezultat greu de anticipat, neverosimil, dar în a doua repriză RC Grivița și-a confirmat statutul de favorită, a culcat în trei rânduri balonul în terenul de țintă advers, un eseu fiind transformat, pentru un scor strâns, 12-27.

CSU Rugby Alba Iulia, debutantă în DNS, a jucat până acum patru partide oficiale, toate încheiate cu înfrângeri (0-95 cu CS Năvodari, 7-74 cu RC Bârlad, pe teren propriu și 6-55 cu CSM Galați, 12-27 cu RC Grivița), dar este evident progresul înregistrat de la un meci la altul.

Urmează deplasarea la Suceava (sâmbătă, 15 mai) și un alt joc intern, în etapa a 6-a, cu RC Gura Humorului (duminică, 23 mai, ora 11.00). În etapa a 7-a (29 mai) este programată deplasarea de la Arad, apoi o etapă de pauză, sezonul încheindu-se în 12 iunie, cu campioana Știința Petroșani, pe Stadionul “Cetate”, terenul secund.

[nggallery id=8160]

Start de sezon în trombă la mountain bike pentru Miruna și Radu Măda

Miruna și Radu Măda, start de sezon în trombă la mountain bike Pentru Miruna și Radu Măda, supervizați de antrenorul Alexandru Avram și preparatorul fizic Lucian Nicolescu, sezonul de mountain bike a început în acest an în afara țării, cu un concurs în Serbia. Weekend-ul trecut, sportivii din Alba legitimați la CSM Mediaș și-au reprezentat […]