CS Ocna Mureș a trăit o dezamăgire la penultima apariție pe propria arenă, 1-4 (0-2), cu Avântul Reghin, rezultat ce complică foarte mult situația nou-promovatei, ce rămâne cu „lanterna roșie” și numai trei puncte.

Prima din cele 4 „finale” invocate în acest final de sezon de antrenorul Gabriel Cotoară a fost una ratată de ocnamureșeni, ce au avut o evoluție modestă. „Principalul” Ocnei a efectuat trei modificări la pauză, aruncându-l în luptă și pe R. David (la debut), însă nimic nu a mers, la 0-2 Chișu irosind un penalty.

*Cotoară: “Cea mai proastă evoluție din acest campionat”

“Cea mai proastă evoluție din acest campionat, nu am avut atitudine și personalitate. Și așa, puteam intra în joc dacă reușeam să marcăm din acel unsprezece metri. Sunt foarte dezamăgit după joc și acest rezultat”, a spus Gabriel Cotoară.

Vizitatorii, deși au avut probleme de efectiv, din pricina infectării cu COVID-19, au controlat ostilitățile și au câștigat de justețe, golul lui Socaci (87) fiind o palidă consolare pentru amfitrionii chinuiți de rezultatele negative (o singură victorie în 7 întâlniri)! Avântul a repurtat a treia victorie la rând, cu o eficacitate de invidat 13 goluri în aceste întâlniri, precedenta ieșire fiind o victorie similară în Alba, 4-1 pe „Cetate”

*0-1, MIN: 19: COVACIU a transformat un penalty, ușor acordat, la o fază discutabilă.

*0-2, MIN. 36: NIMROD a majorat avantajl, cu o reluare din careul mic

*0-3, MIN. 83: V: BUJOR duce scorul la unul de neprezentare, la eroarea lui Angeru

*1-3, MIN 87: SOCACI reduce ecartul, cu un șut din interiorul careului

*1-4, MIN. 90+3: COVACIU a realizat dubla după o centrare din dreapta

În minutul 79, CS Ocna Mureș a irosit o lovitură de pedeapsă, Vlasa parând execuția lui Chișu

CS Ocna Mureș: Angeru – Bartoș (56, C. Lazăr – la debut), Csegoldi, Uță, Al. Kiraly – P. Man, Socaci – Cl. Marcu (46, R. David), Chișu, T. Cristea (46, M. Domșa) – Busuioc (46, Trifan); rezerve V. Ignat,  B. Cristea, Șumblea, Coltor, Al. Dumitru. Antrenori Gabriel Cotoară, Romeo Arinar, Tudor Stan

Avântul: Vlasa – Nimrod, Merdariu, Bugnar, S. Chirilă, R. Moldovan (68, R. David), P. Luca, Covaciu, Harko (68, Cr. Chirilă), Laczko, V. Bujor; rezerve L. Moldovan, Z. Crișan, Stavilă, Șerbănați, R. Gabor. Antrenor Răzvan Dan

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]