„U” Cluj – CSU LPS Alba Iulia 77-78

Redactia Ziarului Unirea

Meci dramatic sâmbătă după amiază, în sala sporturilor „Horia Demian” din Cluj la derby-ul dintre singurele formaţii neînvinse după 7 etape din Divizia A2 (locurile 9-14) de baschet feminin, Universitatea Cluj şi CSU LPS Alba Iulia. Confruntarea dintre echipele invincibile în A2, înainte de această rundă, s-a soldat cu victoria la o diferenţă minimă a oaspetelor, după o repriză de prelungiri, scor 78-77. Gazdele au pierdut disputa deşi au condus la un moment dat şi cu 9 puncte, iar Alba Iulia putea încheia socotelile în timpul regulamentar, însă Alexandra Uiuiu, cu trei secunde înainte de final, a marcat o singură „liberă” din două, trimiţând meciul în prelungiri acolo unde echipa oaspete a învins cu 7-6. Foarte interesant este faptul că George Lăncrănjan a mizat pe doar şase jucătoare, patru dintre ele evoluând 45 de minute. La finalul timpului regulamentar, tabela de marcaj arăta un neverosimil 71-71, iar după prelungiri echipa pregătită de George Lăncrănjan s-a impus cu 78-77 (11-16, 22-19, 14-19, 24-17 respectiv 7-6 în „extratime”) şi a obţinut astfel cel de-al 8-lea succes din tot atâtea meciuri. Pentru vizitatoare au punctat Luiza Voinea (foto) – 22, Alexandra Uiuiu – 17 (a înscris coşul victoriei cu 9 secunde înaintea finalului prelungirilor), Elena Dincă – 15, Volha Tămărgeanu – 13, Adina Pop – 9 şi Silvia Grădinaru – două.
„Este fără îndoială cel mai tensionat meci trăit de mine pe banca tehnică. Am trecut şi al 8-lea val, demonstrând astfel forţă de grup. Fetele s-au luptat până în ultima secundă şi au crezut în victorie şi până la urmă am realizat succesul dorit”, a declarat George Lăncrănjan, antrenor principal al CSU LPS Alba Iulia. În această săptămână formaţia CS Universitatea „1 Decembrie 1918” LPS Alba Iulia va susţine alte două jocuri, în propria sală, restanţa cu „U” Cluj (miercuri, 16 martie, de la ora 18.00) şi CSM U Oradea (sâmbătă, 19 martie), pe care dacă le va câştiga va încheia stagiunea pe poziţia a 9-a.

Calificare în semifinalele Diviziei A1 pentru Volei Alba Blaj Volei Alba Blaj a câștigat seria cu Dinamo București în minimum de meciuri și s-a calificat în semifinalele Diviziei A1 la volei feminin. După 3-1, la Blaj, campioana în exercițiu s-a impus cu 3-0 (28-26, 25-21, 25-21) în disputa din Capitală cu Dinamo. În primul parțial, […]