Sportivii de la CS Unirea Alba Iulia în competiţii

Redactia Ziarului Unirea

Săptămâna trecută, care a coincis cu începutul primăverii a adus Clubului Sportiv Unirea Alba Iulia câteva rezultate notabile. Echipa feminină de cros a obţinut medalia de bronz la Campionatele Naţionale de Cros, competiţie ce a avut loc la Băile Felix. Din cele 6 echipe participante, albaiuliencele pregătite de Gabriel Avram şi Mariana Bucerzan au terminat pe locul al treilea după echipele din Târgu Jiu şi  Buzău. Tot săptămâna trecută s-a desfăşurat la Bucureşti Cupa României la haltere rezervată sportivilor sub 20 de ani. Clubul unirist a fost reprezentat de Alexandra Avram care s-a clasat a doua la categoria 75 kg, Ana Maria Sturza – situată tot pe poziţia a doua la categoria +75 kg şi Diana Şilinca care a terminat pe locul 6, performanţă foarte bună având în vedere numărul mare de participante la categoria ei, 53 kg, sportivele fiind conduse de antrenorul Ioan Frăţilă. Săptămâna a fost încheiată de micii judoka, la Cluj Napoca, unde s-a disputat Cupa Transilvaniei. Sportivii pregătiţi de Ioan Todor şi Cristian Dinu au obţinut două locuri întâi prin Georgiana Ispir (categoria 44 kg, Under 15) şi Cristian Giurgiu (categoria 32 kg, Under 11), un loc doi prin Andreea Luha (cat. 40 kg, Under 13) şi două locuri trei prin Sebastian Stoica (cat. 27 kg, Under 11) şi Darius Bogdan (cat. 55 kg, Under 15). (H.D.M.)