Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Montreal

• Simona Halep, calificată în finala Rogers Cup, va urca pe locul 3 în clasamentul WTA

Jucătoarea româncă de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 5 şi locul 5 WTA, a învins-o pe germana Angelique Kerber, poziţia 2 WTA, scor 6-0, 3-6, 6-2, şi s-a calificat în finala turneului de la Montreal (Canada), dotat cu premii în valoare totală de 2.714.413 dolari.

După acest meci, jucătoarea din România și-a asigurat urcarea pe locul 3 în clasamentul WTA.

În primul set, Simona Halep practic n-a avut rivală pe teren, reușind să se impună cu un categoric 6-0. Setul secund a fost mult mai greu pentru jucătoarea noastră, iar nervii au jucat un rol important în pierderea setului.

În decisiv, Simona a revenit fantastic la jocul din primul set și a dominat-o aproape în totalitate pe nemțoaică. La scorul de 4-2 pentru Halep, Simona a reușit un punct fabulos care a făcut-o pe Kerber s-o aplaude la scenă deschisă.

În cealaltă semifinală, se vor duela Madison Keys, locul 12 WTA, și Kristina Kucova, locul 121 WTA.

Sursa: gsp.ro

Corvinul Hunedoara a reușit un rezultat de senzație, calificându-se în finala Cupei României, după semifinala de pe „Michael Klein” cu FC Voluntari. S-a declanșat Revelionul lângă furnale, pe Stadionul „Michael Klein”, după succesul de povestit peste generații. Gazdele au deschis scorul prin Manolache (20), iar D. Florea (33) a egalat, rezultat cu care s-a intrat […]