Sepsi SIC Sf. Gheorghe – CSU Alba Iulia 70-36, în runda inaugurală a Ligii Naţionale de baschet feminin | Înfrângere usturătoare la debut

În prima etapă a sezonului Ligii Naţionale de baschet feminin, derby-ul rundei, dintre vicecampioana Sepsi SIC Sf. Gheorghe şi CSU Alba Iulia s-a încheiat cu scorulCSU Alba Iulia - CSBT Alexandria cupa 29 70-36 (17-12, 16-14, 24-8, 13-2).

Și dacă în Cupa României formația lui Popov a repurtat două victorii, în schimb, debutul stagional a fost unul cu stângul.

Într-o atmosferă încinsă, vizitatoarele au rezistat până la pauza mare, când Sepsi avea avantaj de 7 puncte: 33-26, după ce și-a adjudecat primele două sferturi

*Cădere în al 3-lea parțial

Studentele au capotat însă în al treilea sfert, în care nu s-au regăsit deloc, iar gazdele au controlat ostilitățile de o manieră categorică, asigurându-și victoria după cele 10 minute în care au dominat net, scor 24-8. Deja zarurile erau aruncate întrucât vicecampioana avea o diferență liniștitoare, de peste 20 de puncte: 57-34.

Iar în ultimul sfert, studentele au reușit contraperformanța să înscrie doar două puncte!!!

Este a 5-a înfrângere din tot atâtea meciuri disputate în 2015 în jocurile cu Sepsi SIC Sf. Gheorghe.

Punctele oaspetelor au fost marcate de  Asia Logan – 10, Mariah King – 8, Sonia Ursu – 8, Jelena Antic – 5, Marta Fodor – 2, Vanessa Abel – 2, Adrienne Webb – 1.

În a doua etapă a Ligii Naţionale de baschet feminin, CSU Alba Iulia va evolua marţi, 6 octombrie, la ora 18.00, în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, cu CSBT Alexandria, echipă pe care a eliminat-o din Cupa României, al 3-lea duel direct din cele 4 jocuri oficiale.

Rezultate excelente obținute de sportivii de la Dojokan Activ Aiud, la Campionatul National de Copii WUKF de la Mediaș

Rezultate excelente obținute de sportivii de la Dojokan Activ Aiud, la Campionatul National de Copii WUKF de la Mediaș În zileie de 6 și 7 aprilie 2024, la Medias a avut loc Campionatul National de Copii WUKF, unde au participat 664 sportivi de la 56 cluburi, scrie aiudinfo.ro Câstigătorii aiudeni sunt: – Maier Sara Locul […]