Rapid Bucureşti – HC Alba Sebeş 31-22 (13-11) | Umilinţa continuă, al 11-lea eşec şi retrogradare certă!

În derby-ul subsolului,Rapid - HC Alba Sebes 2 Rapid Bucureşti – HC Alba Sebeş 31-22 (13-11), formaţia din Alba a dezamăgit din nou, înregistrând al 11-lea eşec consecutiv în Liga Naţională.

Peste 600 de spectatori au asistat la acest joc al disperării, în care vizitatoarele au rezistat numai până la pauză, când Rapid avea un avantaj de două goluri 13-11, iar apoi a urmat căderea.

Căderi, oscilații și multe momente de degringoladă în tabăra oaspetelor. După 3-3, Rapidul a defilat și a marcat la foc la automat ajungând în minutul 17 la 8-3. Sebeșul încearcă, revine, se apropie, strânge scorul, iar după pauză se ajunge la un singur gol diferență: 14-13!

Dar iarăși debusolare pentru vizitatoare, ce intră în colaps ofensiv și capotează definitiv: 20-13 (min. 42) și 27-17, iar zarurile erau deja aruncate.

Gruparea de Alina Şorodoc şi Seviştean Popa rămâne cu „lanterna roşie”, numai 4 puncte şi practic condamnată la retrogradarea rapidă!

Marcatoare: Nicoleta Safta – 6, Ana Ciolan – 4, Elena Pătulean – 4, Lavina Dobromir – 3, Paula Hoha – 2, Cristina Predoi – 2, Ana Maria Dina – 1; Bianca Curmenț, Ioana Petruneac (portari), Alina Șorodoc, Bianca Bogdan, Iulia Andrei, Elena Mitrache, Nicoleta Rusu , Ioana Pătuleanu.

Partida a contat pentru etapa a 19-a, iar runda următoare, HC Alba Sebeş va juca în Sala „Florin Fleşeriu” cu Dunărea Brăila.

Înotătorii LPS Alba Iulia la Campionatele Naționale de seniori, tineret și juniori: Andrea Zsebe – 3 medalii de argint, ștafetele combinate – două medalii de bronz La Campionatul Național de seniori, tineret și juniori, înotătorii de la LPS Alba Iulia au reușit rezultate de apreciat, fiind adjudecate 5 medalii, toate în probele juniorilor II. Astfel, […]