Mureşul Deva – FC Unirea Alba Iulia 2-2 (0-0), în etapa a 27-a a Ligii a 2-a! Contraperformanţă pentru Gherman!!!

FC Unirea Alba Iulia s-a făcut de râs în astăzi partida contând pentru etapa a 27-a a eşalonului secund, în deplasare cu Mureşul Deva, doar un egal 2-2 (0-0). Trupa lui Gherman a trăit mini-ruşinea campionatului, remiză în compania unui „sparring partner” numai bun de bătut de toată lumea. Scorul a fost deschis  de Ambruş (72), după un şut a lui Geacă ce l-a lovit în spate pe căpitanul devean. Negură a egalat în minutul 79 după centrarea lui S. Mureşan (reluare cu capul). În minutul 90, Buda înscrie după un contraatac iar în minutul 90+2, Pecarov (cap sub bară, la centrarea lui M. Oprea) evită ruşinea anului (iniţial a fost creditat ca marcator fostul devean I. Şerban) !

„Alb-negrii” s-au chinuit în primele 45 de minute să treacă de muribunda trupă deveană, „ciuca bătăilor” în seria vestică, ce a aliniat un unsprezece cu numai 2 seniori (Ambruş şi Lia). Cea mai mare oportunitate s-a consemnat în minutul 45, când şutul lui S. Mureşan a fost respins de portar în bară!

Nici după pauză, deşi şi-au schimbat echipamentul, vizitatorii n-au fost în stare decât să se facă în continuare de râs, deşi au dominat jocul şi au ratat numeroase ocazii (imensă Cl. Oara – 61), dar poate că remiza a convenit tuturor inclusiv celor care se pricep la.. pariuri!

*Egal ruşinos pentru Gherman, aflat în pericol maxim, unii jucători vor fi daţi afară!

Acest rezultat dezamăgitor, ce confirmă degringolada uniristă nu poate fi fără urmări, postul lui Gherman este în pericol, iar jucătorii sunt pasibili de amenzi şi blocări de contracte! „Am fost aproape de cea mai mare umilinţă din viaţa mea. Mâine dimineaţă vom avea o şedinţă  a Consiliului de Administraţie şi ne vom despărţi de câţiva jucători. Nu-mi place să fiu umilit, să ni se strige din tribune că vindem meciuri şi noi ne facem de râs cu juniori din anii 1994„, a spus extrem de nervos Mihai Dăscălescu, preşedintele executiv al Unirii!

Mureşul: C. Apostol – G. Apostol (83, Sava), Ambruş/ cpt, Geacă, C. Lia, Al. Petresc, C. Cârstoiu, Al. Dan, A. Buda, Al. Medrea (63, Lukacs), C. Ungur (86, Bedea). Rezerve A. Igna – Jiscanu, Gligor, C. Vasiu. Antrenor Romulus Gabor.

FC Unirea: Pascal – Schuller, I. Şerban, Bumbac, M. Oprea – N. Oltean (35, Pecarov), Negură, Pleniceanu (68, D. Militaru), M. Petrescu – Cl. Oara, S. Mureşan. Rezerve Lasc – I. Stan, Ciofu, Potopea, I. Grozav. Antrenor Stelian Gherman.

*Arbitri Teodora Albon (Cluj), Andra Hiticaş (Bistriţa), Alina Mihoc (Arad), rezervă Fl. Roşu /Timişoara); observatori Fl. Hâncu (Braşov), D, Jiga (Bistriţa). (H.D.M.)

Traian Manu Fotoreporter Glasul Hunedoarei

Știri recente din categoria Curier Județean

Bogdan Ilea

FOTO: Accident în Alba Iulia: Două mașini s-au tamponat pe strada Tudor Vladimirescu Un accident s-a produs în 20 aprilie, în jurul orei 14:00, în Alba Iulia, pe strada Tudor Vladimirescu. Din fericire, persoanele implicate nu au fost rănite. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru asigurarea măsurilor specifice, cu două autospeciale, la un accident […]