Meci amical, ACSM Codlea – Performanţa Ighiu 2-5 (1-2) | Prima victorie, una categorică, trei goluri ale nou-veniților

Aflată în cantonament centralizat la Codlea, Performanţa Ighiu a câştigat al doilea amical al verii, într-un mod confortabil, scor 5-2 (2-1), cu ACSM Codlea.

Trei dintre golurile oaspeților au fost înscrise de jucători nou-veniți, Istrate, Unguru și Oiță.

Formația din Alba s-a desprins în prima repriză prin golurile marcate de Fetița și Istrate, iar brașovenii au redus din handicap prin Haidău, ACSM Codlea clasându-se ediția trecută pe locul al treilea în Liga a IV-a.

De la 2-1 s-a făcut 3-1, apoi 3-2, Performanța având ultimul cuvânt pe tabelă.

Goluri multe și în al doilea mitan, cu reușite semnate de Unguru, Oiță, Cl. Oară, golul gazdelor fiind realizat de Ciorchină (fost la Performanța Ighiu în primăvară), din penalty.

Cu acest prilej a debutat în distribuția Performanței un alt junior, Sebastian Trăistar (18 ani, ultima dată la Unirea Jucu, fost la ASA Tg. Mureș), ce va rămâne în efectivul echipei de Liga a 3-a.

Divizionara terţă a disputat vineri întâia partidă de verificare, 0-4 cu FC Hermannstadt.

Divizionara terță a mizat pe Sporea – Trăistar (18 de ani, ex-Unirea Jucu), Iclănzan, Potopea,  Medeșan – Fetița, Joldeș, M. Cristea, Tineiu – Cl. Oara, Istrate,  au mai intrat la reluare V. Ignat, Oița, Miroiu, Bucur, Unguru, Muscel, Seiwerth, Circov, Petruse, Zsigmond; separat s-au pregătit Zăvoi, Cordoș și Ad. Mărginean. Antrenori Raul Oargă şi Petru Cleo, Mihai Manea fiind reţinut de anumite probleme.

Următorul amical va fi joi, ora 18.00, cu AFC Odorheiu Secuiesc (Liga a 3-a)

LPS Sebeș U17, eliminare din Cupa României în urma unei înfrângeri la limită

Eliminare din Cupa României în urma unei înfrângeri la limită pentru LPS Sebeș U17 LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș U17, echipă pregătită de Doru Oancea, a părăsit cu capul sus Cupa României la fotbal.  În meciul eliminatoriu din sferturile de finală ale competiției, găzduit de Baza Sportivă „Pielarul”, LPS Sebeș U17 a fost învinsă la limită […]