În semifinala Cupei României, victorie la scor, 6-3 (6-1) pentru Viitorul Sântimbru cu AFC Unirea 1924 Alba Iulia! În finala de la Ocna Mureş, echipa lui Dan Comşa va întâlni Hidro Şugag

Unirea Alba Iulia - Surianu Sebes 44În a doua semifinală a Cupei României, faza judeţeană, pe „Cetate”, Viitorul Sântimbru a învins categoric AFC Unirea 1924 Alba Iulia, scor 6-3 (6-1). În finala din acest an, echipa lui Dan Comşa va întâlni, la Ocna Mureş, echipa de Liga a V-a, Hidromecanica Şugag, ce a eliminat ieri ASC Pianu (3-2, tot pe „Cetate”)

Primul mitan s-a încheiat cu un neverosimil set de tenis în favoarea Viitorului, care s-a desprins la 4-0 după 20 de minute din meci, „triplă” a ex-uniristului I. Biro, iar calificarea era deja asigurată (alte două goluri fiind marcate de un alt fost echipier al albaiulienilor, B. Ştef). Uniriştii au redus din handicap prin Schiau, in penalty, însă până la finalul reprizei, Cătălin Suciu a scos în şase rânduri mingea din plasă.

Echipa lui Dan Comşa s-a răzbunat pe „alb-negrii” pentru dezamăgirea din returul Ligii a IV-a în lupta pentru promovare şi s-a calificat în ultimul act, la Ocna Mureş, în 12 iunie, când va fi o finală inedită, între Hidromecanica Şugag şi Viitorul Sântimbru.

Au marcat Schiau (23, 62, ambele penalty), Negrea (90+3), respectiv I. Biro (4, 19, 20), Ştef (6, 43), Pisoiu (32)

Echipe: *AFC Unirea 1924 Alba Iulia: Căt. Suciu – Moldovan, Costantea, Scrob, Matei, Ioani, Joldeş, Onacă, Schiau, Lăsconi, An. David; rezerve N. Cristea, Lupea, Negrea, Al. Popa, Davidaş

Viitorul: Ov. Barna – Drăghiciu, Ov. Crişan, C. Hălălae, Cr. Ivaşcu, E. Hălălale, Goguţa, Biro, Ştef, Pisoiu, Sularea; rezerve Pascu – Iacşa, Jula, Dumbra, Borza, Breaz.

Rezultate excelente obținute de sportivii de la Dojokan Activ Aiud, la Campionatul National de Copii WUKF de la Mediaș

Rezultate excelente obținute de sportivii de la Dojokan Activ Aiud, la Campionatul National de Copii WUKF de la Mediaș În zileie de 6 și 7 aprilie 2024, la Medias a avut loc Campionatul National de Copii WUKF, unde au participat 664 sportivi de la 56 cluburi, scrie aiudinfo.ro Câstigătorii aiudeni sunt: – Maier Sara Locul […]