Atractivă confruntare de verificare între „șepcile roșii” conduse de Marius Popescu și divizionara terță Industria Galda de Jos, încheiată cu scorul de 3-2 (2-2).

Pe teren sintetic, Industria a suferit întâiul eșec „amical” din această perioadă de pregătire, „tripla” lui Takacs însemnând și primele goluri încasate de divizionara terță.

O întâlnire spectaculoasă adjudecată de „șepcile roșii” pregătite de Marius Popescu, aflate în Liga a IV-a, dar angrenate într-un nou proiect ambițios de revenire în circuitul eșaloanelor superioare.

Vizitatorii au deschis scorul prin R. David (16) – după o acțiune individuală, dar „‘șepcile roșii” au întors scorul prin Takacs (37) – șut violent sub bară, din unghi și (41) – finalizare în colțul lung. Egalitatea este restabilită de Cernea din penalty în minutul 44.

Același Takacs (63) reușește „tripla” printr-o altă lovitură de la 11 metri, transformată. Un adversar de calibru comparativ cu precedentele jocuri de verificare, în care Industria a acumulat un golaveraj de 20-0, în garnitura adversă fiind fotbaliști experimentați precum Abrudan, Giurgiu, Takacs și Lemac, precum și juniorul Flavius Budin, originar din Șugag.

În prima repriză, mijlocașul D. Lupșan s-a accidentat destul de grav la genunchiul drept și nu a mai putut continua, fiind înlocuit de Costea, iar Industria a primit al doilea gol fiind inferioritate numerică.

Echipe: *U” Cluj: Man – Budăcan, Abrudan, Ionescu, Manu – Giurgiu, Rogozan – Salcău, Hațiegan, Takacs – Lemac, iar după pauză Man – Fizeşan, Ionescu, Irimie, Manu – Giurgiu, Budin – Takacs, Hațiegan, Hîmpea – Lemac

*Industria: Căt. Ștef – Olar, Haiduc, Cioplântă, Boancă – G. Goronea, D. Lupșan, Cernea, Frențiu – S. Mureșan, R. David; au mai intrat Iancău, Al. Man, Baghiu, Cioară, Rodean, Weiner, Costea, D. Popa; absenți P. Man, Vonya

Foto, text: Gligor UDREA

[nggallery id=3407]

Corvinul Hunedoara a reușit un rezultat de senzație, calificându-se în finala Cupei României, după semifinala de pe „Michael Klein” cu FC Voluntari. S-a declanșat Revelionul lângă furnale, pe Stadionul „Michael Klein”, după succesul de povestit peste generații. Gazdele au deschis scorul prin Manolache (20), iar D. Florea (33) a egalat, rezultat cu care s-a intrat […]