Partidă amicală a orgoliilor sub Drăgana, între Metalurgistul Cugir și Unirea Alba Iulia, divizionare terțe ce pot fi colege de serie în stagiunea viitoare, s-a  încheiat cu victoria justă a amfitrionilor ce s-au impus grație dublei marcate de ultimul nou venit, Făgărășanu (7 și 25), respectiv Al. Giurgiu (60), scor 2-1 (2-0).

Dispută interesantă, pe o căldură istovitoare, între divizionare terțe ce au pretenții în viitoarea stagiune, cu mulți nervi și tensiune, fiind clinciuri verbale între cele două bănci tehnice.

În căutarea unui vârf, se poate spune că Metalurgistul Cugir și-a găsit atacantul dorit, în condițiile în care Făgărășanu a marcat în două rânduri: min. 7 (a transformat un penalty la un duel Șuteu – S. Fulea) și 25 (lansat în dreapta, la limita ofsaidului, a șutat la colțul lung).

*Făgărășanu a ieșit la rampă

Amfitrionii au controlat primul mitan și în afara celor două goluri semnate de fostul jucător al Devei și Performanței Ighiu și-au mai trecut în cont alte oportunități ratate de Șaucă (12), Șuteu (35) și Sorian (43), uniriștii replicând prin B. Ștef (33). La reluare, jocul a scăzut în intensitate, pe fondul multiplelor modificări din ambele tabere.

*A doua repriză, Unirea a pus probleme

În minutul 60, Al. Giurgiu a redus ecartul cu un șut cu stângul, la colțul lung, punând iar tensiune într-un joc și așa destul de aspru.

Uniriștii au echilibrat disputa, iar An. David (73) a ratat egalarea, la o reluare cu capul. Cea mai clară situație a fost irosită de Selagea (87) – șut din 10 metri peste transversală. Cugirenii au încheiat cantonamentul centralizat, având 4 victorii din tot atâtea jocuri, iar „alb-negrii” au suferit întâiul eșec amical.

„Roș-albaștrii” au renunțat la juniorul M. Popescu (Pandurii Tg. Jiu 2), înregimentându-l în schimb pe Afrapt (revenit din Italia, SS Maceratese, după ce acum un sezon a mai evoluat la Cugir).

Metalurgistul: N. Bănică – Bold, Itu, Șt. Radu, Vărărean– Șaucă, Măd. Popa, Udrea, Șuteu – Sorian, Făgărășanu; iar după pauză au mai jucat Crivăț, M. Neagu, Tăban, Negrescu, Codrea, Ciobanu, G. Olteanu, Scurtu, Afrapt. Antrenori Călin Moldovan și Lucian Itu.

Unirea Alba Iulia (antrenor Adorian Himcinschi): Căt. Suciu – A. Fulea, Scrob, I. Grozav, Matei – B. Ștef, Selagea, Al. Giurgiu, Tat – S. Turuș, Lăsconi; iar după pauză Petric, F. Morar, N. Rus, Onacă, Schiau, Apetri, Davidaș, An. David, Cr. Păcurar; Al. Man s-a pregătit separat, S. Iacșa – accidentat.

[nggallery id=4415]

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]