FOTO, LIVE-TEXT, AFC Hermannstadt – Metalurgistul Cugir 3-1 (1-1), în derby-ul Seriei a 5-a | A 8-a victorie consecutivă a liderului, cugirenii au rezistat numai o repriză

fc-hermanstadt-metalurgistul-cugir-81Istovită din pricina programului extrem de încărcat, Metalurgistul Cugir a pierdut în fieful liderului AFC Hermannstadt, scor 1-3 (1-1).

Sibienii au câștigat al 8-lea meci consecutiv, iar cugirenii au pierdut al treilea joc la rând, dar și-au vândut scump pielea, deși au susținut al 5-lea meci, în 15 zile. Necșulescu, fostul cugirean a deschis scorul în minutul 4, Covaciu a egalat în minutul 22 și s-a jucat cu garda jos până la pauză.

La reluare Monea (71) și I. Petrescu (84) au marcat pentru FC Hermannastadt, care s-a distanțat în ierarhie.

*Călin Moldovan: „Cât am rezistat fizic, am pus probleme”

„Cât timp am rezistat fizic am pus probleme. Este extraordinar de greu să joci 5 meciuri în 15 zile, cu aceeași jucători. Țin să-i felicit pe băieți că au reușit să se monteze din nou, după un joc cu încărcătură maximă și mentală și fizică, cum a fost cel cu CSM Poli Iași. Am jucat cu liderul, căruia i-am pus probleme atât timp cât am putut fizic. Cu scurgerea timpului, rezervele de energie s-au epuizat, adversarul a venit peste noi și nu am mai rezistat. Specific, atât timp cât am rezistat, adversarul nu ne-a pus nicio problemă”, a declarat Călin Moldovan.

Un moment important al jocului a fost accidentarea lui Negrescu, care a dereglat sistemul defensiv al vizitatorilor. Din acest motiv, Maftei a trecut apărător central, iar Tăban a intrat în banda dreaptă.

*Varodi, eliminat în minutul 79!

Cugirenii au terminat în inferioritate, juniorul Varodi fiind eliminat în minutul 79, justificat.

Metalurgistul Cugir are o deplasare dificilă în fieful liderului AFC Hermannstadt, echipa invincibilă a Seriei a 5-a, cu 25 de puncte din  27 posibile și 7 victorii la rând.

min. 90+5 – final de meci. FC Hermannstadt câștigă cu 3-1 și rămâne lider în Seria a V-a, cu 28 de puncte.
min. 88 – Moldovan intră în locul lui Cârstean;
min. 87 – schimbare la Metalurgistul, Codrea cu Stoianof;
min. 86 – super-pasă Petrescu, cu călcâiul, Dâlbea trimite în fața porții, dar Cârstean nu ajunge la minge;
min. 85 – Unguru intră în locul lui Tătar la FC Hermannstadt;
min. 84 – GOOOOOOLLLLLLLLL Ionuț Petrescu; mijlocașul primește de la Tătar, scapă singur cu portarul Cugirului, pe care îl execută cu un șut de la 8-9 metri; 3-1 pentru FC Hermannstadt;
min. 83 – Cârstean primește în careu și șutează de la 14 metri, Popescu parează;
min. 79 – Varodi, jucătorul care primise ”galben” în minutul 70 este avertizat din nou pentru un fault la Tătar și merge la cabine;
min. 78 – Zăvoi reține mingea reluată cu capul de Bactar în urma unei lovituri libere;
min. 77 – cartonaș galben Petrescu;
min. 76 – schimbare la oaspeți, Radu intră în ocul lui Cocină;
min. 71 – GOOOOOOOOLLLLLLLLL Sibiul, Monea reia în plasă din careul mic. 2-1 pentru FC Hermannstadt;
min. 70 – cartonaș galben pentru Varodi (Metalurgistul);
min. 68 – emoții pentru sibieni; Covaciu trimite înalt în careu dintr-o lovitură liberă de la 40 de metri, lateral stânga, mingea trece pe lângă vinclu, la colțul lung;
min. 65 – careul oaspeților e sub asediu; o nouă centrare, dar prea înaltă pentru Petrescu și un fundaș respinge riscant în corner;
min. 64 – Oiță reia cu boltă, cu capul, la colțul lung, reține Popescu;
min. 63 – Tătar cere lovitură liberă la 25 de metri, mingea ajunge la Dâlbea, care trage din prima, Popescu respinge în corner de lângă bară;
min. 61 – Ionuț Petrescu intră în locul autorului golului Sibiului, Radu Necșulescu;
min. 59 – o nouă schimbare la oaspeți, Vezan intră în locul lui Itu;
min. 58 – încă o ratare a lui Oiță; corner executat de Tătar și fundașul trimite peste transversală, cu pământul;
min. 56 – schimbare la oaspeți, iese Negrescu, intră Tăban;
min. 56 – Oiță primește de la Tătar în marginea careului mic, preia pe poept și trimite pe spate, mingea cade pe plasă;
min. 55 – dublă ratare a sibienilor, Dâlbea și Oiță îl iau la țintă pe portar din careul mic;
min. 54 – Bactar respinge în corner de pe capul lui Cîrstean;
min. 53 – Tătar trimite în brațele lui Popescu de la 22 de metri lateral stânga;
min. 46 – a început repriza secundă; nicio schimbare la pauză;
min. 42 – Popescu reține în doi timpi la ”torpila” de la 25 de metri a lui Dâlbea;
min. 42 – Criștiu are o intervenție providențială în fața lui Bactar, în marginea propriului careu de 16 metri;
min. 37 – încă un corner pentru FC Hermannstadt, executat scurt, mingea trimisă în marginea careului mic de Tătar e respinsă până la Monea, care trage în blocaj, din voleu, de la 25 de metri;
min. 33 – contraatac al sibienilor, mingea ajunge la Dâlbea, care trage în blocaj, un nou corner;
min. 31 – cartonaș galben Bratu (FC Hermannstadt) pntru un fault la Negrescu;
min. 21 – lovitură liberă pentru oaspeți, 22 de metri, ușor lateral dreapta, Covaciu execută la colțul lung, fără speranțe pentru Zăvoi: 1-1;
min. 14 – Cârstean e semnalizat în ofsaid;
min. 13 – ocazie mare pentru sibieni; Tătar combină cu Medeșan pe stânga, ultimul trimite în fața porții, pentru Cârstean, care ratează reluarea și e doar corner, rămas fără rezultat;
Arbitru: Alexandru Gornic (Arad). Asistenți: Sebastian Pantea (Arad), Alin Botaș (Timișoara).
FC Hermannstadt: Zăvoi – Criștiu, Oiță, Bratu, Medeșan – Dîlbea, B. Piko – Monea, R. Necșulescu, Tătar – Cârstean.
min. 3 – GOOOOOOOOOOOLLLLLL Sibiul. Radu Necșulescu îl învinge pe Popescu cu un șut din marginea careului mare. FC Hermannstadt conduce cu 1-0.
min. 1 – a început meciul;
Metalurgistul: D. Popescu –  Maftei, Bactar, Negrescu, D. Popa, Varodi, Covaciu, M. Popa, Cocină, Itu,  Stoianof; rezerve Iordache – Udrea, I. Tătar. Antrenor Călin Moldovan.
 Gruparea de sub Drăgana este istovită, având un program încărcat în ultimele două săptămâni, elevii lui Călin Moldovan suferind două eșecuri la rând, ambele acasă, cu FC Zalău în campionat și CSM Poli Iași în Cupa României.
Sursa text, foto: Tribuna, Sibiu

[nggallery id=2898]

Rezultate excelente obținute de sportivii de la Dojokan Activ Aiud, la Campionatul National de Copii WUKF de la Mediaș

Unirea Ziarul

Rezultate excelente obținute de sportivii de la Dojokan Activ Aiud, la Campionatul National de Copii WUKF de la Mediaș În zileie de 6 și 7 aprilie 2024, la Medias a avut loc Campionatul National de Copii WUKF, unde au participat 664 sportivi de la 56 cluburi, scrie aiudinfo.ro Câstigătorii aiudeni sunt: – Maier Sara Locul […]