FOTO, Industria Galda – Transalpina Şugag 2-1 (2-0) | Amical util, echipa lui Paul Ciucă, doar victorii!

Industria Galda de Jos a câştigat al 4-lea joc de verificare la rând, învingând pe propriul teren pe Transalpina Şugag, scor 2-1 (2-0), goluri G. Goronea (7) și S. Mureșan (43), respectiv C. Oltean (61).

Partidă amicală interesantă, divizionara terță primind o replică aspră de la arțăgoasa formație preluată de Vasile Ursu, Transalpina, întărită cu trei jucători ce au câștigat barajul de promovare în Liga a 3-a cu Șurianu Sebeș, Cutean, N. Găldean și Ad. Lăcătuș. Echipa de Liga a IV-a îi va mai lua din „Arini” pe S. Fulea și Rahovean.

*Cinci de la Șurianu, la Transalpina!

Industria a avut parte de cel mai „tare” test al acestei veri, Transalpina vânzându-și scump pielea împotriva competitoarei din eșalonul superior.

În primul mitan au existat nervi, dar și fotbal plăcut, cuplul G. Goronea – S. Mureșan făcând legea în ofensiva gazdelor. În minutul 7, deschiderea scorului a pornit de la S. Mureșan, recentrarea lui Frențiu și reluarea cu capul din apropiere a cugireanului G. Goronea. În minutul 43, omul cu pasa decisivă a fost G. Goronea, iar masivul atacant S. Mureșan (43) a finalizat, tot cu capul.

*Oniche a debutat la Industria

La reluare, min. 61, tot cu capul, C. Oltean a redus diferența, la o lovitură liberă executată de Goangă. Actul secund s-a echilibrat, Industria a schimbat liniile, iar în distribuţia amfitrionilor a debutat mijlocașul Oniche, împrumutat de la Performanța Ighiu.

Industria (antrenor Paul Ciucă): Iancău – Rodean, Haiduc, D. Lupșan, Gombocz – D. Sîrbu – Frențiu, Costea, G. Goronea, D. Dup – S. Mureșan; după pauză Uță, Oniche, Baghiu, Buligă, Puha, D. Popa, Boancă, Bîrsan-Popa, E. Hălălae, A. Crăciun; au absentat Căt. Ștef, Vonya, Olălău, Cioară, R. Trif, Fl. Schiau – din diverse motive, Stan (Inter Ciugud), Cernea – s-a pregătit separat.

Transalpina (antrenor Vasile Ursu și Ioan Trăscăian): E. Lazăr – Barb, C. Oltean, Cutean, Al. Lăcătuș – Goangă, Stoica – Ad. Lăcătuș, N. Găldean, Manciulea – P. Lazăr; au mai intrat D. Morea, Trăscian, D. Trif.

Următoarea partidă de verificare, marți, Industria Galda – Olimpia Aiud, iar Transalpina va întâlni Măgura Cisnădie la Șugag (sâmbătă)

[nggallery id=4419]

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]