CSU Alba Iulia a învins Universitatea Cluj, în Sala Universităţii „1 DCSU Alba Iulia - Universitatea Cluj 18ecembrie 1918″ Alba Iulia pe Universitatea Cluj, scor 82-57 (23-21, 16-14, 25-14, 18-8), în prima manşă a play-off-ului Ligii Naţionale de baschet feminin.

*Iarăși s-a intonat Imnul

La primul joc disputat în Sala Universității „1 Decembrie 1918” după o pauză îndelungată a fost intonat Imnul Național, punându-se astfel capăt unei telenovele iscate aiurea de Elisabeta Lipă. Vizitatoare au avut parte de susținerea unui grup de 10 suporteri, în timp ce fanii albaiulieni s-au trezit la viață abia în sfertul al treilea. Spectatorii din Cetatea Marii Uniri au văzut-o întâia oară la lucru pe nou venita Ny Hammonds, lipsind în schimb din garnitura CSU Alexandra Uiuiu și Vanessa Abel – accidentate.

În prima jumătate a colocviului studențesc, CSU a avut mari dificultăți, nereușind să se desprindă de echipa condusă de Dragan Petricevic. Un meci mai greu decât se anticipa pentru amfitrioane a debutat sub semnul echilibrului, albaiuliencele nereușind să se distanțeze pe tabelă.

*Desprindere în sfertul al treilea

Intrate la pauza mare cu un avantaj fragil, 39-35, echipierele CSU au demarat în trombă în al treilea parțial, când s-a consemnat și distanțarea pe tabelă, după ce au început să intre și coșurile de 3 puncte. Elevele lui Popov au jucat mai aproape de pretenții, iar avantajul a crescut considerabil și liniștitor, cu 10 minute înainte de final scorul fiind 64-49. Și al 4-lea sfert a fost la discreția gazdelor,

A fost întâiul joc al acestei faze a competiţiei, care se dispută după sistemul „cel mai bun din trei partide”, gruparea din Alba având avantajul terenului propriu. Colocviul studenţesc se va muta la Cluj, în Sala Sporturilor „Horea Demian”, joi, 3 martie, de la ora 19.00, iar dacă mai e nevoie, al treilea meci, cel decisiv este programat în 7 martie.

Au marcat Swanta Dyer – 24 (și 10 recuperări, „double-double”),  Jelena Antic – 17, Sonia Ursu – 14,Branika Hazovic – 12,  Adriene Webb – 7, Jefimija Karakasevic – 4, Ny Hammonds – 4,