// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Fostul comandant al IPJ Alba, Ioan Nicolae Căbulea, în cărți pentru funcția de prefect

Chestorul principal Ioan Nicolae Căbulea, trecut în rezervă, fost comandant al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Alba, este în cărți pentru funcția de prefect al județului Alba.

Funcționari din Instituția Prefectului Alba au declarat, luni, pentru ziarulunirea.ro, că în ultima perioadă, pe lângă șeful Gărzii de Mediu Alba, Dănuț Hălălai, pentru funcția de prefect este vehiculat și numele lui Ioan Nicolae Căbulea, care s-a pensionat în 2016 la vârsta de 59 de ani de la vârful IPJ Alba.

Ioan Căbulea a fost șef al IPJ Alba de trei ori și a deținut posturi de conducere la Inspectoratului General al Poliției Române sau în Ministerul Afacerilor Interne. Căbulea a fost numit, în 2012, de fostul premier Victor Ponta secretar de stat în MAI și a coordonat Departamentul de Ordine și Siguranță Publică.

Informațiile sunt surprinzătoare întrucât în ultimele luni, de la câștigarea alegerilor parlamentare de PSD, numirea în funcția de prefect a lui Dănuț Hălălai, șeful Gărzii de Mediu Alba, părea o simplă formalitate, care va fi rezolvată de trecerea timpului. În continuare, Dănuț Hălălai are cele mai mari șanse să fie numit în funcția de prefect, însă situația nu este tranșată, potrivit unor surse.

Zvonurile potrivit cărora Căbulea ar putea ocupa această funcție s-au întețit după ce, joi, Monica Popescu, fost membru ALDE și funcționar public în cadrul Primăriei Alba Iulia, a fost numită în funcția de subprefect, iar pentru funcția de prefect nu s-a efectuat nicio schimbare.

Actualul prefect al județului Alba, numit în funcție de Guvernul Cioloș, este Mihaela Albu.

Citește și FOTO-VIDEO: Noul subprefect al județului Alba, Monica Popescu, învestită oficial în funcție

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

22 Răspunsuri la Fostul comandant al IPJ Alba, Ioan Nicolae Căbulea, în cărți pentru funcția de prefect

  1. pilu 20.03.2017 la 13:05

    Asta-i culmea ! Nu se gaseste in tot judetul asta un tanar capabil si vanos pentru un asa post ? Tot elefantii sa ne conduca ? Dupa securistul de la Sebes, urmeaza militianul din Alba. Jenant ! Dat dracu Sistemul asta.

  2. cnn 20.03.2017 la 13:08

    Daca face voluntariat,fara salariu,da.Altfel,pe langa o pensie de 5ooo euro,ii mai dati si un salariu baban….noaptea mintii!!!!

  3. cnn 20.03.2017 la 13:13

    PSD….ACEEASI MIZERIE!!!!

  4. cnn 20.03.2017 la 13:19

    Va umple de politisti pensionati la prefectura….microfoane,etc.bravo prostilor!!!

  5. BD 20.03.2017 la 14:02

    Aia hoti,astia hoti,mama lor la toti!!!

  6. BD 20.03.2017 la 14:20

    Vin ai nostrii,pleaca-i nostrii,Noi ramanem tot ca prostii…..

  7. BD 20.03.2017 la 14:20

    Mama ei de……randuiala!!!!!

  8. BD 20.03.2017 la 14:23

    Cica dl.Lazar Prefect???

  9. 1 20.03.2017 la 14:29

    Asta nu e ala care ne-a „facut” la Referendumul din 2012 ??? Nu v-am spus ca pedelistii au intrat la prefectura pe usa din dos cu fatuca aia si acum cu asta ? Cine mai voteaza cu PSD si ALDE sunt niste tampiti ca oricum aici tot pedeleul conduce si este prezent in tot si in toate !

  10. BD 20.03.2017 la 15:39

    NU….trecem de la mediu „liber” la cel din „arest”,evident cu…ordonanta de retinere,sau mandat de arestare…..

  11. spetsnaz 20.03.2017 la 20:21

    Nu mai scapa Romania,de dinozauri ca asta,in vecii vecilor !!! SECURITATEAAAA DOMINA TOTTTT IN ROMANIA SI ACUM LA 28 ANI,….DE LA LOVITURA DE STAT !!!

  12. popa ioan mihai 20.03.2017 la 21:41

    Se poate compara Cabulea cu Halalai ? NICIODATA!!!!
    Haide domnule Halalai la prefectura odata si lasa-i dracu de babalici!!!!

  13. jud 21.03.2017 la 7:40

    In tot judetul nu gasiti un civil?tot militieni puneti?Noroc cu femeia asta CARE-I ACUM PREFECT,ca tot un militian puneati…..

  14. Albaiulean 21.03.2017 la 9:49

    Cu pensie cat duce un camion…..si cu cei doi fii ajunsi procurori,plus nora care e judecatoare,iare ce le mai trebuie ?Voi stiti cum sta d-l…..cu dictia in vorbire ????Altu ca PSD e pentru fostii comjunisti,auzi Darzule si Breaz coleg la 1 Dec cu sotia pretendentului….

  15. jud 21.03.2017 la 12:09

    Ar fi cea mai proasta alegere pentru PSD Alba……ganditi-va de 100 de ori si faceti alegerea cea mai buna.

  16. IOAN BRAD 21.03.2017 la 12:21

    Dăi înainte Nelule, că ” înainte” era mult mai bine. Tu ce zici, Ha ?

  17. Popescu Marinel 21.03.2017 la 13:26

    Inca o functie vanduta de Darzu ! PSD Alba ce face ?

  18. Batran din Lipoveni 21.03.2017 la 20:33

    Unde are vila domnul…..ce-i vecin cu Popa de la Avicola,respectiv in spatele noului CEC a fost cimitirul iobagilor din Balgrad.Oare cine a rupt crucile acestora si cu ce aprobari,dupa care pe acel lor au vile susnumitii.Feriti-va de razbunare divinamca bani aveti…..Asa se zice si la radio sant de batranii urbei.

  19. jud 22.03.2017 la 7:42

    Aia hoti,astia hoti,MAMA LOR LA TOTI!!!!!!!!!!

  20. gogu 22.03.2017 la 8:34

    Lasa mosule prefectura. Mai bine mergi la greva militienilor ca sa-ti maresca pensia cea „amarata”.

  21. Batran din Lipoveni 22.03.2017 la 9:40

    D-le Darzu, iinsul asta zicea ca-i bolnav,acum nu mai e…?E valabil cantecul,, Care frunza pica jos,Nu mai jurca unde-o fost,Asa e si Lupsa cand pica, Toti banii n-o mai ridica….!Daca se realizeaza ,,mutarea,, ma mjut in alt judet si neam cde neam nu mai voteaza cu psd…Auzi tu Bubi !

  22. BOND 22.03.2017 la 13:10

    Domnul cu pricina,mai bine primar la Lupsa,ar mai fi o varianta la manastire,dar de ocupat postul…..