// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Dreptul la replica al primarului Opruța Dan Cosmin, la articolul din data de 15.02.2017, dat de Ursaleș Traian Nicolae – Fostul primar Traian Ursaleș, de mână cu minciuna şi incompetenţa

Constat cu stupoare că, în lipsa altor preocupări de natură intelectuală potrivite titlului său de doctor, cetăţeanul Traian Ursaleş, fost primar de tristă amintire al comunei Meteş,  este foarte preocupat de proiectul bugetului  pe care, în mod total transparent, l-am lansat în dezbatere publică. Un lucru normal până la urmă, pentru ca fiecare persoană de bună credinţă să fie informată corect în ceea ce priveşte modul de alocare a fondurilor pe anul 2017.

În marea majoritate a cazurilor, am fost contactaţi (eu sau ceilalţi angajaţi ai Primăriei Comunei Meteş, ori consilierii locali) pentru a explica  anumite capitole din buget. Singur împotriva tuturor, cetăţeanul Traian Ursaleş a început să-şi dea public  cu parerea neavizată, nefondată şi nesolicitată de nimeni, reuşind să compună un mare ghiveci.

În prezent, când lucruile s-au mişcat spre direcţia corectă în comuna Meteş şi locuitorii acesteia fac diferenţa între ce a fost şi ceea ce înseamnă cu adevărat o administraţie corectă, mă întreb dacă fostul primar încearcă, după opt ani de mandat, să mintă în continuare sau pur şi simplu nu ştie să desluşeacă alcătuirea unui buget. Acesta susţine în diferite medii sau apariţii publice că, în privinţa cheltuielilor legate de carburant în bugetul pe anul 2017, este indicată suma de 25.600 lei. Pentru a informa corect cetăţenii, trebuia să precizeze că 15.600 lei sunt alocati şcolii din Meteş, tocmai pentru a transporta la şcoală copiii în condiţii civilizate, pentru a-i sprijini şi a avea grijă de viitorul lor. Abia suma de 10.000 lei revine Primăriei şi este cea despre care fostul primar Ursaleş ar trebui să vorbească. Şi ar trebui să îşi mai amintească (dar e greu) şi că la acelaşi capitol bugetar, în  anii precedenţi au fost alocate următoarele sume:

*23.000 lei în anul 2016;
*26.000 lei în anul 2015;
*28.100 lei în anul 2014;
*25.900 lei în anul 2013;
*31.500 lei în anul 2012.

Poate ar mai trebui menţionat că autoturismul aflat în dotarea Primăriei trebuie să ajungă şi în Capitală, pentru a solicita şi obţine sprijin guvernamental, pentru a accesa programe europene, pentru a discuta viitorul comunei Meteş. Viitor care nu se discută doar la întâlnirile organizate prin târgurile din judeţ, astfel cum s-a întâmplat în anii precedenţi, cu rezultate care nu s-au văzut.

Iar comparativ cu mandatul 2012 – 2016, suma alocată nu a crescut ci a scăzut. Cine minte şi cine este incompetent, domnule Ursaleş?

Acelaşi fost primar critică faptul că la capitolul „cheltuieli de servicii cu caracter funcţional” este cuprinsă suma de 344.180 lei. Până aici este corect. Pentru anii anteriori, aceste alocări au fost de:

*106.000 lei în anul 2016;
*79.300 lei în anul 2015;
*87.100 lei în anul 2014;
*82.700 lei în anul 2013;
*71.000 lei în anul 2012.

Diferenţa este dată însă de faptul că am ales să răspundem solicitărilor venite de la locuitorii comunei Meteş şi să alocăm o sumă absolut necesară reparaţiilor la drumuri(250.000 lei). Oare ar fi mai bine, domnule Ursaleş, să lăsăm locuitorii comunei Meteş în aceleaşi noroaie ca pe timpul mandatelor dumneavoastră „glorioase” doar pentru a părea că facem economii la buget? Economii pe spinarea celor care ne plătesc taxe şi impozite? Eu nu vreau să continuăm în acest fel!

La capitolul „alte cheltuieli de bunuri şi servicii” este alocată – şi criticată – suma de 201.000 lei. În anii anteriori s-au prevăzut pentru acest capitol:

*129.540 lei în anul 2016;
*156.390 lei în anul 2015;
*86.400 lei în anul 2014;
*15.000 lei în anul 2013;
*30.000 lei în anul 2012.

Ce s-a alocat în plus faţă de anul 2016 reprezintă cheltuieli privind paza pentru ocolul silvic Pianu (40.000 lei, sumă care însă este cuprinsă şi la venituri) şi finanţarea activităţilor culturale (50.000 lei. Deci, domnule Ursaleş, nu prea găsim, după cum se observă, cei 50.000 lei despre care spuneţi că au fost alocaţi în anul 2016. Oare este o altă minciună sau nepriceperea unui consilier judeţean de a citi un buget? Oare ar fi bine să nu mai alocăm bani pentru cultură? Sau cultură reprezintă, după dumneavoastră, doar o clădire imensă care înghite fonduri?

Şi, dacă tot suntem la capitolul comparaţii, să ne mai amintim sumele alocate pentru investiţii:

*2.676.830 lei în anul 2016;
*1.606.340 lei în anul 2015;
*1.880.950 lei în anul 2014;
*2.020.000 în anul 2013;
*675.870 lei în anul 2012.

Suma propusă la acest capitol pentru anul 2017, de 1.815.190 lei, este aproape media celor cinci ani anteriori. Ar trebui să nu mai investim, domnule Ursaleş, sau ar trebui să alocăm sume pentru proiecte fantasmagorice?

Cred că cel mai înţelept lucru, din partea unui fost primar eşuat, care pretinde că vrea binele unei comune, este să o lase să se dezvolte, să intre în normalitate, să prospere. Asta vor toţi cei de bună credinţă şi interesaţi de comunitate, nu de punga lor. Aruncând cu noroi în alţii, domnule Ursaleş, nu faceţi decât să vă compromiteţi total. Dar, dacă asta doriţi…

Dan Cosmin Opruța, primar comuna Meteș

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

36 Răspunsuri la Dreptul la replica al primarului Opruța Dan Cosmin, la articolul din data de 15.02.2017, dat de Ursaleș Traian Nicolae – Fostul primar Traian Ursaleș, de mână cu minciuna şi incompetenţa

  1. Țânțar de Ampoita 17.02.2017 la 19:16

    Nimic nou din partea unui individ ca dl. profesor doctor primar! Daca atâta poate – sa arunce cu noroiul in care se scaldă – ce sa-i ceri mai mult? A atins demult limita inferioară a sumei tuturor lipsurilor! Vorba aia: daca esti prost de mic, cand esti mare numa’ te joci! Bine măcar ca in al 12-lea ceas am scăpat de el!

    • DR Best 18.02.2017 la 12:49

      Ce de contre isi dau cei doi tarani „alesi local”.

  2. Ghiuleaua 17.02.2017 la 20:19

    Domnule primar fain tare articolul,si foarte informativ ,se vede cine este om .Ai perfecta dreptate nu stiu ce se tot baga cu nasul in kk!!

  3. sandu 17.02.2017 la 21:13

    Prin compararea datelor din anul acesta cu anii precedenti, primarul Opruta nu face altceva decat sa recunoasca ce a zis Ursaleş. Adica mult prea multi bani la cheltuieli fata de anii trecuti si cu 8 miliarde mai puţin la investitii fata de anul trecut. Asadar Ursaleş are dreptate.

  4. Maria 17.02.2017 la 21:54

    Felicitări domnule primar! Ba felicit pentru transparentă, pentru calmul de care ați dat dovada și va felicit pentru ca sunteți OM !!!
    Felicitări și succes in continuare !!!

  5. metesanul 17.02.2017 la 22:15

    Domn primar ai mare grijă au inceput unii sa faca tot ce pot sa te compromita pt ca esti mult prea corect. Se aude ca sunt platiti angajati din primarie sa iti modifice tot felul pe acolo pe la impozite sa dai prost in fata oamenilor sau iti sati fure harti din primarie. Mai sant unii care vor sa puna mana pe paduri ca cica acum nu mai pot fura, vor face orice sa dai afara padurari.
    Sa nu cumva sa accepti vreun miel de pasti de la cineva se pregatesc sa te filmeze apoi sa te santajeze!!
    Sa-ti ajute dumnezeu sa rezisti cu acesti nenorociti !! Le-ai incurcat la multi afacerile si spagile.

  6. ineptul 17.02.2017 la 23:28

    …un bun test pentru orice persoana, de bine, religioasa, este daca persoana respectiva poate sau nu sa-i lase pe ceilalti in pace. Daca nu poate , pica testul si contribuie la suferinta lumii,…

  7. stefan 18.02.2017 la 7:07

    Iar au inceput slugile liberale sa scrie, dar ei nu vad ca prin compararea datelor scrise de opruta se vede ca ursaleş are dreptate. Felicitari domnule Ursaleş pentru ca ai facut sa cada lumea cati bani cheltuie liberalii pe prosti.

  8. ionel 18.02.2017 la 7:12

    Primar de trista amintire va vi Opruta. Ursaleş a făcut multe pentru comuna, ceea ce asta nu e in stare sa intretina. Referitor la afaceri Opruta este afaceristul numarul 1. Si acum dace presiuni sa de- a paduarii afara pentr asi pune verii lui sa fure padurea comunala. Rusine primar mic si prost ce esti. Jos palaria Ursaleş.

  9. ionel 18.02.2017 la 7:13

    Apropo, toate comentarile liberalilor sunt făcute de piticul nelutu man care e cea mai exemplara sluga a lui opruta.

  10. Rodica 18.02.2017 la 8:57

    Cum se poate face ceva in Comuna Meteş, dacă nici măcar nu respectă programul de opt ore pe care îl au. Capabilul de consilier al primarului incepe serviciul la ora 9 să nu mai zic de restul angajaţilor, care majoritatea tot la 9 merg la serviciu şi toți sunt plătiţi din banii oamenilor din comună. Cei care sunt la ajutorul social ii pun să muncească la postul de Poliţie. Care e legătura între Primarie şi Poliţie?! Muncă mai puţină în schimb se fac multe alte treburi inutile pentru comuna Meteş. Vrem sa vedem si fapte, nu doar poveşti. Mister primar are alte preocupări, mai importante pentru el 😂😂😂😂😂

  11. Florina 18.02.2017 la 10:20

    Felicitări Domnule primar Opruta !!! Asta înseamnă transparenta și respect față de oameni! Normal că acum de vede diferență clară dintre un profesionist ,care de altfel este economist și ex- ul care ,din păcate,scrie doar aberații,fara sa fie în stare să citească un buget,după 8 ani la primărie,doctorate….Și a mai făcut de râs și Consiliul județean prin incompetenta de care a dat dovadă!!!! Mulțumim pentru informațiile certe și precise! În ce privește pe Sandu- ce sa vorbim atat te pricepi tu ( semeni intr adevăr cu cel care a fost în primărie,dar nu,scrie tot ursales,de cunoaște exprimarea și greșelile gramaticale,sunt aceleași la toți la care le scrie el) ,dar normal că el ( ursales) niciodată nu a fost în stare să aibă coloana vertebrală și să vorbească pe concret. Oricum cine are ceva minte în cap s a lămurit deja,restul sunt ” aberații” spuse de incompetenți,care nu au făcut decât să și arate în continuare non-valoarea!!! E tare greu sa stai la vaci ,să faci calcule pe genunchi și să scri ce ți trece prin cap. Tot ce scrie ursales emana răutate pura. Și apropo ,că tot de tânguire că i s a greșit stabilirea impozitul…Oare de ce nu recunoaște că cea care stabilește impozitele în primărie este ” favorita ” lui ,școlită de el pentru impozite???? Ce are oare cu casiera,ea încasează impozitele,nu le stabileste!!!!Poate acum în primărie fiecare își face doar treaba lui,nu unii lucrau ,alții doar pe hartie!!!

  12. fanel 18.02.2017 la 18:55

    Domnule Opruta va felicit deoarece prin publicarea cifrelor comparative, nu faceti decat sa recunoasteti ca este adevarat ce a scris domnul Ursaleş si implicit faptul ca ii sunteti net inferior dansului. Domnule Ursaleş, fiti cu ochii pe ei ca fac mari afaceri cu firme fantoma din Ampoita.

  13. metesanul 18.02.2017 la 19:01

    Domnule primar, din surse sigure ca spun ca cele 3 angajate din Presaca ii dau raportul saptamanal lui Ursulica. Pe Nicoleta hãrãguș am vazut o eu la ursulica acasa. Era intr- o sambata seara cand intamplator am trecut prin presaca si am vazut Masina nicoletei la poarta la ursulica. Mare grija la ea.

    • Haragus Nicoleta 18.02.2017 la 21:16

      Donnule „Metesanul”, aveti grija cu afirmatiile eronate pe care le faceti la adresa mea, deoarece o sa fiti nevoit sa sustineti cu probe cele spuse mai sus.

    • Haragus Nicoleta 18.02.2017 la 22:03

      Domnul primar Opruta, stie exact cu ce echipa lucreaza, fapt pentru care esti fals informat …si putin pregatit…

    • Haragus Nicoleta 18.02.2017 la 22:16

      Domnul primar Opruta, stie exact cu ce echipa lucreaza, fapt pentru care esti fals informat …si putin pregatit….

  14. Ghiuleaua 18.02.2017 la 20:41

    Ciobanelul Ursulica a uitat multe si repede,se baga la comentarii aici sub 5 nume si scrie aceleasi idei repetitive.
    Oare cand vom merge sa vindem in piata de peste Ampoi din Presaca,unica piata peste un rau din Romania, cand vom merge la un chef sau nunta in cel mai mare camin din tara ,cat o casa de cultura,am ajuns de toata p..a pe la radiouri si prin ziare cu prostiile lui.Afara cu el din judet,asa om nu ne reprezinta!

  15. Ghita miclea 18.02.2017 la 22:02

    Foarte bine punctat!Ursales își scrie singur pe aici comentariile! Doamne ferește,cat poate fi un om așa obsedat! Cred că este în depresie profundă,să nu poată să depășească această pierdere a alegerilor…Gata ursales!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ai pierdut!!!!!!! Dureros desigur…Unde l comisioanele,banii din vânzarea pădurilor,multe slugi,unii cu contabilitatea firmelor,alții cu contabilitatea vacilor ,știrile la prima mana,mașină pe bani publici ,slugi la muncile câmpului,slugi la construirea caselor,fermelor,motivele de șantaj a oamenilor din comuna,bucuria când îți reușeau intrigile tale , când a a construit dispensarul la Presaca a aparut și ferma,când a inceput construirea la mausoleul din Tauri a apărut un apartament,când a a construit pichetul Psi a mai apărut o casa…Și pot continua!!!!!!!!! Deci foarte greu când nu mai pica nimic…Iar prin Consiliul județean ești o paria,de feresc ceilalți consilieri de tine!!!!!!!!!!! Daca nu ar fi de plâns ,ar fi de râs….Dar prin orice zici te afunzi mai mult în mocirla. Domnul Varvara dupa nu a mai fost primar s a întors la meseria lui și și a văzut de treabă,rămânând același OM discret . Asta este secretul respectului de care are parte și acum în comuna și la toate instituțiile pe unde l au cunoscut! Noul primar este, în primul rând ,Un om cu un caracter frumos,care știe să asculte oamenii pentru a i ajuta!!!

  16. metesanul CORECT 18.02.2017 la 22:38

    Nicoleta haragus ai dreptate eu am zis primul comentariu in numele de metesanul alealalte is facute de ursales sa schimbe adevarul singura care face magarii in primarie e Lenuta Gavrila care primeste ordine de la ursales o santajeaza cu tot felul. Zace o ura mare in omu asta. acum vrea sal deie jos pe Negrut. O venit in campanie la mine sa nu cumva sa votez cu Negrut pentru ca vrea sa fie sef. Mio zis sal votez pe Darzu.

    • Lenuta 19.02.2017 la 8:16

      D-nul ,,Metesanul ” , aveti grija cand lansati astfel de afirmatii la adresa mea ,ele trebuie sustinute si de dovezi ..astfel is doar niste presupuneri a dvs cu intentia de a face rau..si de a scoate un tap ispasitor …stiti este o vorba care spune ,, Conştiinţa curată ridică sufletul, iar gândul murdar îl doboară la pământ ,,

  17. Vasile Ursa 18.02.2017 la 22:58

    Ha,ha,ha…Asta ar vrea ursales…Să meargă fetele din primarie,să i de-a raportul Pot face asta,nu le oprește nimeni,doar că ce fac ele llarimatie nu cred că este nimic de ascuns! Informațiile pot circula,nu asta ar fi problema,dacă s ar spune corect,doar că ursales ii place sa abereze,să denatureze,să împroaște cu noroi. Dar asta sigur și ar dori,să ” pârască” fetele,că asta le făcea și cât a fost la primărie,erau bine văzute doar cele care ” turnau” colegii,vecinii,neamuril CV și pe popa,dacă era cazul,ha,ha,ha , Oricum angajații care avea doctoratul în a face astfel de lucruri,au plecat o data cu el,că altceva nu erau în stare!! Au rămas la stadiul de ” sifoane”…………

  18. metesanul 19.02.2017 la 7:02

    Opruta frumos? Ma faci sa rad. Opruta smecheras de oras si atat.

  19. Petrisot 19.02.2017 la 21:28

    Da asta cu Negruț a folosit o în toată campania. Și când am vorbit eu cu el tot așa mi a zis,să votez cu Darurile că are el o înțelegere cu PSD ul și nici cum sa nu votez cu negrut. Săracu ,de vedea senator și șeful pmp alba. Cat despre angajate sa faca fiecare cat il duce capul. Ar fi corect insa care dintre angajați nu rezista fara ursales,să plece la el,să stea cu el împreună la vaci și sa faca scenarii împreună sau sa faca firma de detectivi particulari să facă poze pe geamurile primariei . Oricum ” cârtițele ” nu rezista mult și de dau de gol! Vorba lui Vasile Ursa ” sifoanele” nu evoluează deloc și nici nu le place munca și responsabilitatea! Multă baftă Domnului primar Opruta!

  20. eneeia 20.02.2017 la 8:57

    lasati fuctionarii din primarie sa lucreze nu ii bagati in dispute politice !

  21. Ursales 20.02.2017 la 9:55

    Vad ca toata lumea isi da cu parerea, pro sau contra. Eu vreau sa-i multumesc primarului Opruta, ca a confirmat public ca am dreptate, prin publicarea datelor comparativ. astfel se observa cu ochiul liber ca investitiile au scazut de la 2.676.830 lei in 2016, la 1.815.190 in 2017, adica, peste 8 miliarde lei vechi, adica cca. 2 km drumuri asfaltate X4 ani de mandat = 8 km drumuri asfaltate mai putin in Comuna Metes datorita proastei gestionaria banului public.
    La cheltuieli, suma a crescut asa cum am zis eu, iar primarul recunoaste acest lucru, deoarece 344.180 lei la capitolul cheltuieli cu caracter functional este de peste 3 ori mai mare decat 106.000 lei suma prevazuta de mine in 2016. La capitolul alte cheltuieli curente, suma iarasi s-a dublat, conform datelor publicate de primar.
    Asadar, multumesc domnule Opruta, ca ati intarit faptul ca am dreptate, ca am facut ceva in comuna, iar dumneavoastra nu sunteti in stare sa faceti ceva mai departe, chiar daca v-am lasat in Primarie, cca. 20 miliarde lei vechi. Referitor la drumurile facute la Bucuresti, eu am facut destule, si am adus bani pentru Comuna, dar ma indoiesc ca dumneavoastra stiti unde sunt ministerele prin Bucurestiul. Sunt mai mult ca sigur ca nici macar nu ati incercat sa cereti bani. De altfel nu ati cerut bani, nici macar la Consiliul Judetean. si asta o stiu din surse sigure, pe care le pot proba oricand.
    Referitor la combustibil, va amintesc ca eu mi-am impus o cota de 100 l / luna, dumneavoastra, daca spuneti ca aveti 10000 lei/ an, inseamna 833,33 lei/ luna : 4,78 lei = 174,34 l motorina / luna, ceea ce inseamna o crestere cu 75% fata de cate se consuma in timpul meu. Nu ti se pare ca este mult prea mult, mai ales ca investitiile au scazut si nu aveti ce urmari. Dar probabil ca sunt multe prea multe drumuri de facut la pensiune si la alte chefuri!?

    In final, chiar ma bucur de aceste drept la replica, care inca odata, nu face altceva decat sa-mi confirme ca am dreptate.

    • SEBEŞ 21.02.2017 la 23:01

      =DE PE UNELE FRUNTİ Şİ MUŞTELE PLEACA DEZAMAGİTE =
      cam aşa este mai URSALEŞ … toate postarile şi comentariile tele sunt ridicole şi lipsite de sens. Actualul primar , aşa frumos şi detailat ti-a explicat …da nu ai ınteles ( se ıntelege din comentariul tau ) Am ınteles ca eşti profesor şi ca ai şi doctoratul ….! cred ca ın zootehnie … ca stai rau la capitolul buget , calcule …..te depaşeşte . Tot din comentarii am ınteles ca vrei sa-l ındepartezi pe dl Negrut şi sa treci tu ın locul lui ….DAR ceva nu-mi este clar , dl Negrut este la PMP , tu faceai campanie ın Sebeş , PSDului !!!!!
      Şi totuşi te-ai hotarat PMP sau PSD …. Cate partide ai schimbat pana acum ? Cand ai fost primar ai fost la PNL !!! acum la PMP dar defapt ıti doreşti sa te primeasca PSD-ul !!! Apropo cum de te-a primit PMP-ul ? cred ca le-a fost mila de tine dupa ce ai fost dat afara de la primarie ! atunci la fel erai la PNL …. dar defapt erai şi la PMP ….nu serios INCURCATE SUNT CAİLE DOMNULUİ …hotaraşte-te ! Da , ai dreptate … daca la anii tai nu şti ce vrei …de acum ıncolo va fi mai greu , pentru : = OMUL CAND IMBATRANEŞTE , ORİ SE INGRAŞA ORİ PROSTEŞTE =

  22. stefan 20.02.2017 la 9:56

    Felicitari domnule Ursales! Actualul primar nu se ridica a nivelul dumneata, nici sa mai traiasca 7 vieti. asta e realitatea si metesenii si-au dat seama de acest lucru.

  23. voicu 20.02.2017 la 10:02

    eu am votat cu Opruta, pentru ca am crezut ca va fi mai bun ca Ursales, iar acum imi blestem ziua respectiva. ca mine au facut multi lasandu-se influentati de promisiunile fara margini ale acestui „pinochio” numit Opruta si de indemnulrile lui Dumitrel. Am schimbat un primar bun, cu o marioneta, care nu sta in Primarie si nu stie sa raspunda la nici o intrebare, pana nu cheama pe secretara sa raspunda. Macar Ursales facea treaba si era bine documentat cu toate. Si inca mai avem 3 ani de indurat cu marioneta in primarie.

  24. PETRE 20.02.2017 la 14:43

    Eu doresc succes d-lui primar, sa invete din greselile celor care au ocupat acesta functie inaintea, sa stie ca asteptarile sunt mari si este supravegheat tot timpul si are o mare responsabilitate, uitati – va cate comentarii a starnit articolul fostului primar;
    Greseli facute de catre predecesor din care sa invete are suficiente, pornind de la alocarea inechitabila de fonduri catre satele comunei, continuand cu vanzarile de material lemnos si altele cuprinse in raportul Curtii de Conturi ;
    Am rugamintea ca cetatenii sa fie informati permanent cu privire la proiectele pe care doreste sa le puna in practica prin informatii publicate pe pagina net a primariei, de exemplu; pentru satul T in anul 2017 sunt preconizate urmat. investitii…., deoarece foarte multi cetateni ne intrebab unul pe altul daca nu stie ceva despre investitia X, va continua sau nu se mai face si alte asemenea.
    Deci hai sa incepem sa miscam lucrurile pentru ca suntem in intarziere fata de alte comune care s-au gospodarit muuuuuuuult mai bine si startul de anul trecut a fost destul de slab; una peste alta dupa aproape un an cu ce ne putem lauda ?; Eu mai cred ca se poate dar primele semne arata ca e greu, greu a fost si inainte si greu este si acum; Dece alti pot sau au putut? Sa ne uitam la satele comunei Ighiu, e o diferenta fata de ale comunei Metes !;

  25. Strujac 20.02.2017 la 15:02

    Ursalesule eu zic sa stai in banca ta ca incepi sa putzi,masina primariei inca mai pute dupa cum ai carat cu ea porcii,t-ai umflat buzunarele cu bani, ai si facut cate ceva,dar ai facut si prostii cat incape. Camin Tauti, remiza presaca( laptarie),piata pod presaca,mai enumeram??cine vinde sau a vandut cv in piata aia,in caminul de zeci de miliarde cine a facut cv,deja se darama,ploua in investitia ta mandra,esti praf.Se aude mai nou ca ti-ai insusit o betoniera a primariei,este in evidenta dar de fapt ii la tn acasa penalule!esti genul lui dracnea,infestezi tot ce atingi,masina au deparazitat-o de 5 ori si degeaba tot pute.Mie mi.ar fi rusine sa mai casc gura sa critic primarul actual, nu a trecut decat o jumate de an si tu ceri sa fie facute minuni, Rusine ,Rusine,din jumate de an 3 luni iarna.Nu mai vorbi ,sa vina DNA ul!!

  26. Maria 20.02.2017 la 15:48

    Sandu, Ionel, Stefan, Metesanul, Voicu este Ursales .
    Nu dovedeste altceva decat caracterul infect al acestuia.
    O ti sus si tare cu motorina, ca se consuma mai mult acum decat in mandatul tau, doar ca din cei 10.000 lei propusi in buget exista posibilitatea sa nu se consume toti, deoarece acum masina primariei sta in fata la primarie, nu la ferma de vaci si nici nu merge primarul cu ea acasa, ca in vremea ta. Acum nu se mai baga bani in buzunar cum se facea pe vremea lui. Duce el dorul traiului de atunci. La investitii o ti sus si tare ca sunt putini bani, dar bani se primesc pe tot pacursul anului si pot fi pusi la investitii.
    Fostul idil sa-si vada de treaba lui, de terenurile furate de la diversi batrani pentru care va da socoteala candva si de multe alte ilegalitati facute .

  27. Cosmin 20.02.2017 la 18:58

    Ce tot latră ” lătraul satului” ? Zice că lui îi ajungea mai putina motorina? Probabil,doar sa ne aducem aminte că în mandatele ” urat mirositor ului” doar el( ursales) umblă cu mașina primăriei. Angajații mergeau cu ia – mă nene sau mașinile proprietate personala,pentru a rezolva problemele de serviciu ,pe când el era mereu in interes personal,ba la ferma,ba depunea proiecte personale,ba avea procese personale ,reprezentat de avocatul primăriei,ba la târguri,la la stana,etc. Deci pentru o singura persoana ajungea,probabil. Acum de masina primăriei am văzut că de pot folosi și ceilalți angajați,iar după program este parcata la primărie!! Asta de ce nu spune ursales ,vorba unora pe aici ,doare tare lipsa multor beneficii pe banii publici. Cat despre investiții ,așa cum am văzut unele postări ale Domnului Opruta,o sa de depună eforturi să fie aduși bani din altele fonduri,deoarece pe banii bugetului local nu de pot face multe investiții. Asta trebuia să facă fostul primar- să depună multe proiecte și să folosească bani europeni ,nu carpituri făcute pe buget local. Suntem la coada judetului ,la capitolul fonduri europene. Pe angajații să fie lăsați să și facă fiecare treaba lui și să răspundă fiecare pt ce face. Ce pot sa zic sunt printre cei care mi au greșit impozitul,am întrebat civilizat,mi s a răspuns,iar cine a greșit dintre funcționari sper sa raspunda legal,deoarece pot fi sancționați disciplinar ,contravențional,că doar nu e responsabil primarul pentru toate greșelile funcționarilor. Orice program poate fi verificat la secunda ,când s au operat modificări și de către cine,că de asta sunt specialiști în domeniu. În rest dacă de continua activitatea sub domnia bunului simt și al profesionalismului totul va fi bine. Eu nu regret deloc că l am votat pe Opruta este așa cum trebuie să fie un OM. După 8 ani putem sa comparam investițiile. Până atunci ursales poți latra în continuare!

  28. Nicu 20.02.2017 la 20:29

    Doamne,atât de jos poate ajunge un doftor? Sa fure betoniera primăriei Cat de jos poți să te cobori,ca om? Cum sa pleci până și cu o betoniera? Știam că a luat terenul cu japca de la batrani și de la cei pe care i a cumpărat cu un jinars! Dar și betoniera..Asta da edil.Doamne ferește de astfel de oameni!

  29. Nicu 20.02.2017 la 22:23

    Ioi cum știa ursales legile. El și cu aia din Poiana făcea legile,treceau terenurile de la oameni la primar,fara acte,le treceau ce vreau eie la registru agricol,ei erau dumnezeii,măreau casele și curțile oamenilor,totul de facea cu bani. Acum trebuie sa fi verifici terenurile și și casa,că nu ști dacă le mai ai . Deci așa cunostea el legile,urselesu făcea legi,nu le aplica. Secretara e normal să cunoască legile,asta nu e treabă niciunui primar zdravăn la cap. Doar urselesu s a crezut Dumnezeu,când colo ce sa vezi,era doar un văcar mirositor..Eu va sfatuiesc sa vedeti daca mai aveți terenurile sau le a băgat urselesu la apia sa ia bani . Tare asta cu furtul betonierei. Feriți buzunarele că acum nu are ce mai fura,să nu vă fure din buzunare! Că doar nu după doctorate a făcut averea,că nu a fost în stare să lucreze pe meseria lui ,dacă s a tot bătut cu pumnul în piept că e profesor ,când și a luat gradele didactice că sa fie profesor. Iar doctoratul la ce i folosește,la vaci. Sunt vacari ,fara doftorat dar cu vaci sănătoase,îngrijite care obțin profit din vacarit. El nici cu vacile nu știe să de comporte!!!

  30. Petreduru 21.02.2017 la 10:45

    Aflam tot mai muilte din postari .